Domů / Plzeňský rozhled / V prvním covidovém roce klesla práce dobrovolníků v neziskových institucích

V prvním covidovém roce klesla práce dobrovolníků v neziskových institucích

Počet neziskových institucí v Česku se v roce 2020 meziročně snížil o téměř dvě procenta. Stav jejich zaměstnanců zůstal na stejné úrovni, avšak množství hodin odpracovaných dobrovolníky kleslo kvůli zavedeným protiepidemickým opatřením o více než 21 procent.  

Podíl neziskového sektoru na tvorbě HDP dosáhnul v roce 2020 hodnoty 1,91 %. Produkce se zvýšila na 163,0 miliardy korun, přičemž téměř 43 % této hodnoty vytvořily veřejné vysoké školy. Celkem 61,6 % produkce bylo poskytnuto bezplatně domácnostem a dalších 14,5 % za netržní ceny.

V roce 2020 působilo v Česku přes 147 tisíc neziskových institucí, meziročně se jejich počet snížil o 1,9 %. Největší pokles jsme zaznamenali u spolků, kterých zaniklo přes dva tisíce,“ uvedla Helena Houžvičková, ředitelka odboru vládních a finančních účtů ČSÚ.

Počet zaměstnanců neziskových organizací v roce 2020 vyjádřený v přepočtených úvazcích dosáhnul 115 tisíc a oproti předchozímu roku se snížil o 0,06 %. Jejich podíl na celkové zaměstnanosti Česka činil 2,2 %. „Počet hodin odpracovaných dobrovolníky klesl v roce 2020 meziročně o 21,3 % na 45 milionů. Hodnota dobrovolnické práce dosáhla 8,3 miliardy korun, což meziročně představuje pokles o 17,7 %,“ upozorňuje Jitka Fořtová z oddělení netržní ekonomiky ČSÚ.

Satelitní účet neziskových institucí je doplněním a rozšířením národních účtů. Veškeré údaje za všechny neziskové instituce sjednocuje v jednom účtu a rozšiřuje statistické sledování o ukazatele, které jsou pro neziskové instituce charakteristické, avšak národní účty je nezachycují. Jde například o hodnotu práce dobrovolníků nebo rozdělení nákladů neziskových institucí dle účelu.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Podíl osob pod hranicí ohrožení příjmovou chudobou vloni mírně klesl

Čisté peněžní příjmy českých domácností vzrostly v roce 2022 meziročně o 7,7 %, reálně však …