Domů / Plzeňský rozhled / Valdštejnové a počátky archeologie na šťáhlavském panství

Valdštejnové a počátky archeologie na šťáhlavském panství

V domě U Zlatého slunce, kde sídlí plzeňské pracoviště Národního památkového ústavu, je připravena výstava Valdštejnové a počátky archeologie na šťáhlavském panství. Vzhledem k pandemické situaci je sice výstava zavřená, je ale možné ji vidět on-line. 

Významnou roli v počátcích archeologie ve střední Evropě sehráli členové rodu Valdštejnů – první z valdštejnských držitelů šťáhlavského panství Kristián Vincent z Valdštejna-Vartenberka a dále jeho vnuk Arnošt Karel z Valdštejna-Vartenberka. Oba se různými způsoby zajímali o historii a u obou se projevila záliba ve sběratelství takzvaných starožitností. Pod tímto pojmem byly tehdy chápány nejen předměty vzácné nebo uschované na památku, ale také první archeologické nálezy, jež se v té době objevovaly spíše náhodně, například během polních prací, ale postupem doby čím dál častěji záměrným vyhledáváním.

Expozice je věnována jak zmíněným osobám, tak vybraným archeologickým lokalitám, které první průzkumy podnítily. Výstava vznikla jako součást cyklu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů. Ten se v 10. ročníku zaměřil na rod Valdštejnů v rámci projektu Valdštejnové – lvi ve službách císařů. Samotná panelová výstava připomíná začátky archeologie ve střední Evropě v obci Šťáhlavy a jejím okolí.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …