Domů / Plzeňský rozhled / Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa

Již popáté se budou v Plzni číst jména obětí holocaustu Jom ha-šoa. Stane se tak ve čtvrtek 28. dubna od 14 hodin.  Záštitu nad akcí převzali Velvyslanectví Státu Izrael v ČR a primátor města Plzně Pavel Šindelář. 

Po dvouleté odmlce způsobené koronavirovou pandemií se veřejné čtení vrací do ulic českých měst z online prostředí. Letošní ročník v Plzni poprvé mění lokaci. Po předchozích čtyřech letech v prostoru U Branky se akce přesouvá na náměstí Republiky k Morovému sloupu (mariánskému) naproti historické radnici.

„Ve 24 městech České republiky včetně Plzně zazní jména těch, kteří byli za druhé světové války pronásledováni a zavražděni pro svůj rasový původ, židovský i romský. Ke čtení se může připojit kdokoliv. Většina židovských a romských obyvatel se z důvodu holocaustu ztratila z naší společnosti a po většině z nich zbyla jen transportní nebo vězeňská čísla, kterými nacističtí důstojníci a úředníci popřeli jejich důstojnost. Veřejným čtením jim vracíme jména,“ uvedl primátor Pavel Šindelář, který se sám zúčastní čtení jmen u Morového sloupu.

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa je maratonem čtení jmen mužů, žen a dětí, kteří byli nacisty pronásledováni kvůli svému rasovému původu. Pravidelně se koná v jarních měsících, a to již od roku 2006. Stejně jako v minulých letech se Česká republika akcí připojuje k uctění památky hrdinů a obětí holocaustu, které nese název Jom ha-šoa ve ha gvura (Den holocaustu a hrdinství) a upomíná na povstání židovských vězňů nacistického ghetta ve Varšavě.

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu Jom ha-šoa pořádá Institut Terezínské iniciativy, nezisková organizace, která se věnuje výzkumu, dokumentaci obětí a vzdělávání o holocaustu, zejména jeho příčinách a důsledcích v kontextu celých moderních dějin, vztahů většiny a menšin žijících v prostoru dnešní České republiky. Provozuje vzdělávací portál holocaust.cz, Databázi obětí holocaustu a veřejnou odbornou knihovnu. Pořádá vzdělávací semináře pro učitele a žáky českých škol a veřejnost.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

V sobotu se koná v Rokycanech indiánský Den dětí

Děti oslaví svůj den sice až ve čtvrtek 1. června, ale již na sobotu 27. …