Domů / Plzeňský rozhled / Víkend plný buchet na královském hradě Kašperk

Víkend plný buchet na královském hradě Kašperk

Kašperk, středověký strážní hrad uprostřed šumavské přírody, o víkendu 26. – 27. května zaplní buchty nejrůznějších rozměrů a provedení. Čtvrtý ročník oblíbeného Víkendu plného buchet je součástí cyklu Oživená historieProč se v hlavní roli ocitnou právě buchty? Střechy obou dominantních věží hradu, který v roce 1356 nechal zbudovat Karel IV., byly skutečně vystavěny z buchet – masivních, speciálně tvarovaných (zešikmených) cihel.  Na západní věži jsou ony buchty dodnes k vidění.

Cihly se vytvarovaly z mokré hlíny ve formách a pak se před vypálením v peci nechaly vyschnout. Občas se tam ale přimotal pes, slepice či jiné zvíře a tak máme na Kašperku téměř 660 let staré cihly s otiskem ´gotického´ psa či slepice,“ vysvětlil kastelán hradu Kašperk Zdeněk Svoboda.

Lákavý program, koncipovaný ve smyslu poznávání historie „všemi smysly“, nadchne malé i odrostlejší návštěvníky. Na hradním nádvoří si bude moci každý vyrobit svou vlastní cihlu či kachel s erbem českého královského lva. Předlohou jsou skutečné, dochované cihly a kachle z hradu Kašperk. Odměnou za dobře vykonanou práci bude také buchta, ovšem tentokrát s tvarohem, mákem či povidly. Ostatně buchet a dalších laskomin bude na hradě dost k zakoupení v hradním občerstvení. A to včetně čerstvých středověkých pochutin, jako jsou například koláčky z nekynutého těsta potírané medem, a podaří-li se roztopit jednokomorovou středověkou pec, rozšíří nabídku originálních specialit také chleba dle dobové receptury.

Pro děti jsou připraveny nejrůznější tematické aktivity: Házení kroužkem na roh jednorožce, sestavování dřevěné stavebnice hradu, chůze na chůdách, střelba z luku, středověké tance, výroba pečetí či psaní na skriptoriu. Všichni zájemci dostanou možnost za drobný poplatek vlastnoručně vyrazit a odnést si domů svou minci – parvus Karla IV. Atraktivní komentované prohlídky Stavba hradu nabídnou zasvěcené informace o výrobě středověkých cihel – buchet a kachlů. Po oba dny v 15.15 hod. začnou interaktivní prohlídky pro děti. Více na www.kasperk.cz.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Informace o vodě ve Velkém boleveckém rybníce nyní najdete na webu

Výšku hladiny, množství dočerpané vody z Berounky i aktuální teplotu vody při hladině si nyní mohou …