Plných 65 % vybraných prostředků se vrací místním charitám a dalším koledujícím organizacím, které je vykoledovaly, 15 % je určeno na podporu sociálních služeb a projektů diecézní charity (pomáhající ve dvou krajích), 10 % připadá na rozvojové projekty v zahraničí (v případě plzeňské diecéze jde zejména o podporu vzdělávání chudých dětí v Jižní Americe), 5 % připadá na projekty a služby Charity Česká republika a 5 % jsou zákonné režie sbírky.
Koledující organizace předem formulují záměry své pomoci, které jsou schvalovány diecézní tříkrálovou komisí, v jejímž čele stojí Mons. František Radkovský, emeritní biskup plzeňský a současný prezident Diecézní charity Plzeň. Záměrů je pro 25. ročník sbírky připraveno přes pět desítek a jsou zveřejněny jak na webu Diecézní charity Plzeň, tak na oficiálním webu www.trikralovasbirka.cz. Ze zdrojů Tříkrálové sbírky jsou pak podpořeny vybrané charitní sociální služby starající se například o handicapované, seniory s omezenou soběstačností, matky s dětmi v tísni, lidi bez domova, chronicky nemocné, děti a mládež ze sociálně znevýhodněného prostředí a další. Přímá pomoc ze sbírky jde také potřebným jednotlivcům i rodinám vytipovaným ve farnostech nebo na pomůcky a podpůrné aktivity dětem vytipovaným koledujícími školami.
Například Farní charita Blovice přispěje 50 % koledy žákům ze sociálně znevýhodněných rodin na školní aktivity, které by jejich rodiče nemohli uhradit, jde o adaptační kurzy či lyžařský výcvik. V Holýšově podpoří 70 % koledy děti s fyzickým a mentálním postižením. Za tyto prostředky jsou nakupovány různé kompenzační pomůcky a hrazeny mimořádné náklady rodin těchto dětí spojené s léčbou. Pořízení automobilu má v záměru Městská charita Plzeň, a to pro Charitní ošetřovatelskou službu zajíždějící za nemocnými klienty do jejich domácího prostředí. V Plzni však podpoří také volnočasové aktivity pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, Domov sv. Františka poskytující kompletní péči o lidi bez domova anebo Domov sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni.