Domů / Plzeňský rozhled / Vlajka pro Tibet na radnici v Plzni vlát bude!

Vlajka pro Tibet na radnici v Plzni vlát bude!

V roce 1949 bylo ve Lhase, hlavním městě Tibetu, násilně potlačeno povstání proti okupaci armádou komunisty ovládané Číny, které po sobě zanechalo 86 000 mrtvých Tibeťanů. Celonárodní povstání v Tibetu započalo v roce desátého výročí okupace – 10. března 1959, kdy v hlavním městě Tibetu – Lhase – propukla revolta odpůrců čínského komunistického režimu. Kořeny povstání pochází ale již z let 1950 – 1951, kdy Čínská armáda vnikla na tibetské území a nastolila okupační režim. 

Postup komunistické Číny se tedy nijak zvlášť nelišil od postupu fašistického Německa na počátku druhé světové války. První velké konflikty mezi občany Tibetu a okupanty z komunistické Číny propukly již v roce 1956 v tibetských provinciích Amdo a Kham, celosvětovým symbolem tibetské revolty proti komunistickému režimu se stalo povstání v hlavním městě Lhase – tedy 10. březen. 1959. Tibetský odboj neskončil povstáním v roce 1949, ale trval v různých formách až do 70. let XX. století. 

Při povstání v roce 1949 bylo zabito přes 86 000 Tibeťanů. Další byli nuceni odejít do exilu, mimo jiné i sám dalajlama Tändzin Gjamccho, který našel útočiště v indické Dharamsale. 

Jako vyjádření solidarity s tibetským národem vznikla v západní Evropě v polovině devadesátých let dnes již celosvětové hnutí VLAJKA PRO TIBET, ke kterému se postupně připojují vyvěšením vlajek neziskové organizace, školy a radnice velkých měst i mnoha obcí. Z toho důvodu bývá každoročně celá událost připomínána kampaní Vlajka pro Tibet a vzpomínkovými akcemi. 

Jako občan Slovan a člen zastupitelstva Plzeň 2 – Slovany mám velkou radost, že v Plzni se jako první k hnutí VLAJKA PRO TIBET připojila v roce 1998 slovanská radnice, tedy v době kdy radnici vedla koalice ODS, KDU-ČSL a ODA. Radnice města Plzně se k celosvětovému hnutí VLAJKA PRO TIBET připojila v roce 2005 – tedy v době, kdy radnici vedla koalice ODS, KDU-ČSL a PVP, která nalezla shodu nejen na řešení komunálních problémů, ale shodla se i na tom,co jsou to EVROPSKÉ HODNOTY. Kromě toho, že po celé volební období byla 10. března VŽDY vyvěšena vlajka svobodného Tibetu, Rada města schválila svým usnesením „KAŽDOROČNÍ VYVĚŠOVÁNÍ TIBETSKÉ VLAJKY vždy v den výročí na budově radnice města Plzně v souvislosti s celosvětovou akcí VLAJKA PRO TIBET.“ 

V roce 2010 navštívila Plzeň, na pozvání OHK Plzeňsko delegace z hlavního města Číny, jako náměstek primátora jsem měl možnost se s členy delegace setkat. Delegace se zástupci města Peking, pekingské univerzity a klíčových podniků přijela získat zkušenosti s odstátněním majetku, komunální politikou po roce 1989 a dopadů privatizací služeb na chod města. První dvě témata, o kterých jsem s delegací hovořil, byla LIDSKÁ PRÁVA V ČÍNĚ a OKUPACE TIBETU. Zástupci Pekingu tím nebyli nadšeni, ale respektovali, že pohled Evropy se výrazně liší. 

Má smysl s představiteli čínských měst komunikovat, ale nemá žádný smysl jim podlézat. Má smysl prosazovat Evropské hodnoty, které se odvíjí od hodnot křesťanských. Když napíšete česky do googlu slova „evropské hodnoty“ a naleznete přes 10 milionů odkazů! 

Pokud chce Česká republika udržet EVROPSKÉ HODNOTY, musí její občané a především politici chápat, o jaké hodnoty jde. Mezi základní hodnoty patří názorová svoboda, svobodné vyznání víry a lidská práva. 

Současná koalice na radnici se shodla na řešení komunálních problémů, bohužel nikoliv na pohledu na EVROPSKÉ HODNOTY. Což mne mrzí, ale právě kvůli HODNOTÁM jsou zastupitelé v různých politických stranách. Jsem rád, že jsem se na tom, co jsou EVROPSKÉ HODNOTY, dokázal shodnout s kolegou náměstkem primátora Martinem Baxou již v roce 2015, a proto i letos, stejně jako vloni, 10. BŘEZNA 2016 BUDE VLAJKA PRO TIBET VLÁT I NA BUDOVĚ PLZEŇSKÉ RADNICE, bohužel nikoliv na hlavní budově, ale mezi okny našich kanceláří, tedy nad náměstím Republiky. 

Petr Náhlík, 

náměstek primátora města Plzně, 

předseda městské organizace KDU-ČSL v Plzni

 

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Na Šumavě lyžař utrhl lavinu, zasahovali horští záchranáři

Při pokusu o sjezd karu Černého jezera na Šumavě utrhl mladý lyžař včera malou lavinu. Ta …