Domů / Plzeňský rozhled / Vloni se v Plzni narodilo více dětí než v roce 2020, stoupl i počet sňatků

Vloni se v Plzni narodilo více dětí než v roce 2020, stoupl i počet sňatků

Oddělení matriky Úřadu městského obvodu Plzeň 3, které vede matriční evidenci pro celé město Plzeň, stejně jako každý rok, vydalo přehled za uplynulý rok o počtu narozených dětí, úmrtí, sňatků, ale také seznam nejčastějších jmen nových občánků.

V uplynulém roce evidujeme celkem 4 231 narozených dětí, což je o 97 dětí více než v roce 2020. Zajímavostí je, že za poslední dva roky se vždy narodilo více chlapců, od roku 2016 do roku 2019 se totiž poměr narozených dívek a hochů každým rokem měnil. Chlapců se v roce 2021 narodilo 2187 a dívek 2044,“ informuje Stanislav Šec, místostarosta MO Plzeň 3.

Ve statistice, stejně jako každý rok, nechybí ani přehled oblíbenosti jmen u rodičů. „V loňském roce bylo u děvčat, oproti roku 2020, rodiči nejčastěji vybráno jméno Eliška, po ní hned následuje Adéla a na pomyslné stupně vítězů se opět po dlouhé době vrátila Tereza. Mezi chlapci se v čele opět umístil Jakub, po něm Matyáš a Jan,“ uvedl David Procházka, starosta plzeňského centrálního obvodu. Čtvrtou a pátou příčku u děvčat obsadila jména Anna a Viktorie, u chlapců pak Matěj a Dominik. „Co se méně obvyklých jmen týká, na úřadě jsme zaznamenali jména jako Izák, Melvin Rio Rico u chlapců, u dívčích jmen pak Jitřenka, Chloé či Claire,“ doplnil  Procházka.

Stejně jako počet narozených dětí stoupl i počet sňatků a registrovaných partnerství. „Své ´ano´ si v loňském roce řeklo celkem 641 párů, což je o 49 více než v roce 2020. Jsem rád, že toto číslo na rozdíl od předminulého roku vzrůstá a že většina snoubenců navzdory všem protiepidemickým opatřením svůj termín svatby zrealizovala a nemusela jej přesouvat na jinou dobu,“ sdělil místostarosta Stanislav Šec.

Registrovaná partnerství vloni uzavřelo 15 párů, což je o dva více než v roce 2020. Konečný počet úmrtí za minulý rok není ještě znám.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Příjmy domácností v prvním pandemickém roce rostly, i když nerovnoměrně

V roce 2020 meziročně vzrostly příjmy českých domácností téměř o 5 %, reálně o 1,7 %. Takzvaná …