Domů / Plzeňský rozhled / Vybrané hrady a zámky na Plzeňsku otevírají právě dnes

Vybrané hrady a zámky na Plzeňsku otevírají právě dnes

Do hradů a zámků se návštěvníci podívají prozatím bez průvodců. Od úterý 4. května budou v Plzeňském kraji zpřístupněny za přísných bezpečnostních opatření pouze ty památky ve správě NPÚ, které mohou návštěvníkům nabídnout samostatně průchozí trasy nebo výstavy. Jedná se o zámky Nebílovy a Kozel a o hrady Rabí a Velhartice. Během víkendů bude zpřístupněn i hrad Švihov, poprvé 8. a 9. května.

zámek Kozel

Návštěva státních památkových objektů bude možná pouze za dodržení aktuálních protiepidemických opatření. Počet osob v areálu památky bude správou objektu regulován. Ve vnitřních i venkovních prostorách návštěvníci musí mít zakryté dýchací cesty a musí dodržovat rozestupy 2 m, pokud nejsou členy jedné domácnosti. Při úhradě vstupného je upřednostňována platba kartou. Pracovníci památek prosí návštěvníky, aby sledovali webové stránky jednotlivých objektů, kde naleznou aktuální informace.

hrad Rabí

Na hradě Rabí bude otevřen mimořádný prohlídkový okruh Hradní areál, který zahrnuje velké nádvoří, malé nádvoří se studnou, nejstarší jádro hradu a vyhlídkovou terasu paláce. Vrcholem prohlídky bude výstup na věž gotického donjonu, která je při běžném provozu možná pouze v doprovodu průvodce. Otevřeno bude denně mimo pondělí od 9:00 do 16:00.

Zámek Nebílovy

V rámci volné prohlídky zámeckého areálu v Nebílovech bude možná návštěva kaple sv. Antonína a zámeckého nádvoří. Milovníky květin potěší procházka po zahradě za zadním křídlem zámku, kde jsou momentálně vykvetlé tulipány a řada jarních bylin včetně fialek, sasanek nebo orsejí. K životu se probouzí kolekce anglických a historických růží. Otevřeno bude od úterý do neděle mezi 9:45 až 17:00.

V jízdárně zámku Kozel bude k vidění výstava Aeronautica – létající stroje Leonarda da Vinci. Pohyblivé stroje v životní velikosti byly sestavené podle skic z tajných deníků renesančního umělce. Návštěvníci tu uvidí předchůdce dnešních rogal, vrtulníků nebo padáků. Řadu z nich si budou moci i vyzkoušet a rozpohybovat je vlastní silou. Výstava bude otevřena denně mimo pondělí od 9:00 hodin. Poslední vstupenky bude možné zakoupit v 16:00 hodin.

Hrad Velhartice, foto Aleš Motejl

Na hradě Velhartice bude každý den kromě pondělí od 10:00 do 16:00 zpřístupněn hradní areál s volnou prohlídkou interiéru bývalého Rajského paláce, mostu a věže Putna. Děti potěší volně přístupné dřevěné herní prvky, kterými si mohou zpestřit návštěvu velhartického  hradu.

Hrad Švihov zpřístupní prozatím pouze o víkendech výstavu Za tajemstvím Popelčina střevíčku, která nabídne filmové kostýmy a kulisy z ikonické pohádky, a vybrané části areálu. Poprvé bude otevřeno 8. a 9. 5. od 10:00 do 16:00 hodin.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …