Domů / Plzeňský rozhled / Výročí oslavili také výstavou v místním zámku

Výročí oslavili také výstavou v místním zámku

Ke  130. výročí  Sboru dobrovolných hasičů   ve Svojšíně, který    připadá právě na letošní rok, připravila místní radnice o pouti sv. Petra a Pavla malou výstavu fotografií, na kterou je můžete se podívat do svojšínského zámku. K vidění jsou jak fotografie ze života dobrovolných hasičů v minulosti, tak i ty, které vypovídají o činnosti současné zásahové jednotky SDH obce. Každý návštěvník si může navíc odnést pamětní list.

Členové zásahové jednotky SDH Svojšín při vernisáži výstavy – Jakub Fišer a Jaroslav Vildman (zleva), malí hasiči – Matouš a Šimon Panuškovi

„Z dostupných pramenů víme, že hasičský sbor byl ve Svojšíně založen na svatodušní neděli 20. května 1888. Od té doby existuje nepřetržitě, i když od svého založení pochopitelně prošel mnohými proměnami a pohnutými dobami. Prvním Hauptmannem byl muž jménem Fürbas, postupem času se v této funkci vystřídalo mnoho jmen. Sbor měl nejen aktivní, ale i čestné členy – většinou z dříve aktivně sloužících, ale též z významných osobností obce. Je známo, že v roce 1928, kdy slavil již 40 let své existence,  měl zdejší sbor přes 40 členů, a to nejen mužů. Jeho krizové období přišlo ve válečných letech, kdy sbor udrželo v činnosti jen několik málo hasičů z řad německého obyvatelstva,“ sdělil místostarosta Svojšína Tomáš Petráň.

V poválečných letech na jejich práci navázali již převážně čeští obyvatelé. Zpočátku sbor ještě využíval původní techniku, ale postupně byly pořizovány i modernější prostředky – první zásahové vozidlo a motorové čerpadlo na vodu. Zřejmě nejaktivnějšího období v poválečné historii zažívali svojšínští hasiči v 70. letech minulého století, kdy se účastnili i různých soutěží s dobrými výsledky.

„Jedním z nejvýznamnějších členů a pozdějším starostou sboru byl pan Josef Němec, který již dnes bohužel není mezi námi. Také díky jeho zásluhám dobrovolní hasiči ve Svojšíně přetrvali dodnes a místní obyvatelé si mohou v roce 2018 toto významné výročí připomenout,“ dodal T. Petráň.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Rezignoval děkan Fakulty zdravotnických studií ZČU

Rektor Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) Miroslav Holeček dnes ráno vyzval děkana Fakulty zdravotnických studií (FZS) …