Domů / Plzeňský rozhled / Vytrvalostní plavci z Plzně vytvořili osm českých rekordů

Vytrvalostní plavci z Plzně vytvořili osm českých rekordů

Vybraní jedinci z plzeňské plavecké školy Jiřího Řezáče vytvořili v minulých dnech osm českých rekordů v extrémně vytrvalostním plavání. První dva rekordy vytvořila skupina mladých plavců, která dokázala štafetovým způsobem nepřetržitě plavat vzdálenost 100 kilometrů. Tuto vzdálenost závodníci pokořili plaveckým způsobem kraul za 38 hodin a 25 minut.

Druhý český rekord byl vytvořen při mezičase na 24 hodin, kdy plavci za tuto dobu zdolali 63 kilometrů a 600 metrů. Věkový průměr všech účastníků štafety činil pouhých 11,4 let. Nejmladším plavcem ve štafetě byla Bělíková Marie, které bylo v den konání akce 9 let 7 měsíců a 14 dní. Nejrychlejším plavcem ve štafetě byla Andrlíková Dora.  Této netradiční akce se zúčastnili výhradně jedinci, kteří nikdy nebyli členy žádného plaveckého oddílu a plavání se tak nevěnují závodně, ale pouze rekreačně na zcela amatérské úrovni. O to je jejich dosažený výkon samozřejmě obdivuhodnější.

Na vytvoření českého rekordu se podíleli:

Andrlíková Dora, Mulerová Thea, Bělík Michal, Rejzek Jiří, Janoušková Johanka, Humlová Adéla, Hanzlíková Tereza, Černý Tomáš, Suchá Barbora, Liška Jan, Šašková Lenka, Živná Lucie, Kučajeva Jůlie, Stašková Jůlie, Bělíková Marie, Zikmundová Nela, Kartýsková Michala, Huňáček Adam, Perk Jan a Skočilová Luciana.

„Další český rekord vytvořila Mullerová Thea, která se stala historicky nejmladším českým plavcem, který kdy dokázal uplavat 5 kilometrů fyzicky nejtěžším a nejnáročnějším plaveckým způsobem motýl. Tuto vzdálenost dokázala pokořil za 2 hodiny a 35 minut. V den vytvoření českého rekordu bylo této plavkyni pouhých 9 let a 9 měsíců. Z výkonu který předvedla Thea Mullerová je tak patrné, jak talentovaný je to plavec. Obzvláště vezmeme-li v úvahu to, že se Thea plavání nevěnuje závodně. Vždyť na plavecké tréninky dochází pouze jedenkrát týdně na jednu hodinu. Thea se také zúčastnila 100 kilometrové štafety, kde z dvaceti závodníků byla druhým nejrychlejším plavcem. Dokázala tak porazit i o pět let starší chlapce,“ zdůraznil trenér plavců Jiří Řezáč st.

Je potřeba také připomenout, že ostatní stejně staré děti, které jsou sdruženy pod Českým svazem plaveckých sportů a které se tomuto sportu věnují závodně, plavou ve stejné věkové kategorii při závodech plavaných způsobem motýl, pouze tratě na vzdálenost 25 a 50 metrů.

Ve vytrvalostním plavání jednotlivců vytvořil pět českých rekordů také Jiří Řezáč ml., který plaveckým způsobem prsa dokázal uplavat maratónskou vzdálenost 42 kilometrů a 195 metrů. Rekordy vytvořil také při mezičasech na tratích 10 km, 20 km, 30 km a 40 km. Na zdolání této trati potřeboval 16 hodin a 4 minuty.

Všechny rekordy byly zapsány do České knihy rekordů. Plavci vytvořili v extrémně vytrvalostním plavání od roku 2008 již 89 českých rekordů. Akce se opět uskutečnila v bazénu SK Radbuza v Plzni, kde vedení klubu vychází plavcům maximálně vstříc již 11 let.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Dokument Voda ztracená a vrácená – unikátní záběry ze Šumavy

Půlhodinový snímek Voda ztracená a vrácená z dílny Radka Plíhala popisuje vliv odvodnění krajiny na její …