Domů / Plzeňský rozhled / Vytrvalostní plavci z Plzně získali za 14 let celkem 106 českých rekordů

Vytrvalostní plavci z Plzně získali za 14 let celkem 106 českých rekordů

I v dnešní nelehké koronavirové době se extrémně vytrvalostním plavcům mimořádně daří. Na konci roku 2021 a začátkem roku 2022 vytvořili vybraní plavci z plavecké školy Jiřího Řezáče 9 českých rekordů. Všechny tyto rekordy jsou zapsány v České knize rekordů a zahrnují kategorie jednotlivců i štafet.

Štafeta mladých plavců v kategorii žáci vytvořila dva nové české rekordy poté, co dokázala uplavat polohovým způsobem, kdy pravidelně střídala všechny čtyři plavecké způsoby, motýl, znak, prsa a kraul, vzdálenost 100 kilometrů. Tuto vzdálenost závodníci zdolali za 36 hodin a 46 minut. Při mezičase za 24 hodin vytvořili druhý český rekord poté, co dokázali za 24 hodin zvládnout 66 kilometrů a 625 metrů.

Kromě jediného plavce, který se plavání věnuje závodně, byli všichni ostatní ze štafety výhradně amatérští plavci, kteří nikdy nebyli členy žádného plaveckého oddílu a plavání se věnují pouze rekreačně. Věkový průměr všech účastníků štafety činil 13 let a 11 měsíců.

Nejmladším účastníkem štafety byla Kartýsková Michaela, které bylo v den konání akce 12 let, 7 měsíců a 7 dní. Nejrychlejšími závodníky byli Kotlan Adam a Tolarová Kateřina. Na vytvoření českého rekordu se podíleli: Kotlan Adam, Tolarová Kateřina, Suchá Barbora, Procházková Nikola, Humlová Adéla, Bělík Michal, Šašková Lenka, Kartýsková Michaela, Lizcová Anna a Liška Jan.

V plavání jednotlivců pak byly vytvořeny rekordy zaplavané fyzicky nejtěžším a nejnáročnějším plaveckým způsobem motýl. Andrlíková Dora se stala nejrychlejší českou plavkyní na trati 5 kilometrů motýl, v kategorii juniorů. Tuto trať zdolala za 2 hodiny a 14 minut. Nejmladším plavcem, který kdy dokázal uplavat 10 kilometrů plaveckým způsobem motýl v kategorii žáci, se stal teprve třináctiletý Adam Kotlan, který tuto zvdálenost zvládl za 3 hodiny a 25 minut. Druhý rekord při mezičase na pět kilometrů činil 1 hodinu a 44 minut.

Nejmladší plavkyní, která kdy dokázal uplavat 10 kilometrů plaveckým způsobem motýl v kategorii žákyň, se stala teprve třináctiletá Tolarová Kateřina, která uplavala 10 kilometrů za 4 hodiny a 13 minut. Druhý rekord zaplavala při mezičase na 5 kilometrů. Vzdálenost 5 kilometrů pokořila za 2 hodiny a 2 minuty. Je potřeba připomenout, že Tolarová Kateřina nikdy nebyla členem žádného plaveckého oddílu a plavání se také věnuje   pouze rekreačně.

Zajímavostí  jistě je o skutečnost, že závodní plavci plavou při závodech způsobem motýl pouze padesáti, sto či 200 metrové vzdálenosti. O to jsou výkony amatérských plavců, kteří dokáží uplavat fyzicky nejtěžším a nejnáročnějším plaveckým způsobem motýl pět nebo dokonce deset kilometrů obdivuhodnější. Úspěšný byl na 10 kilometrů plaveckým způsobem motýl  i Jiří Řezáč, který vytvořil český rekord v kategorii dospělých – 2 hodiny a 50 minut. Všechny tyto rekordy byly vytvořeny opět v bazénu sportovního klubu Radbuza Plzeň.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Česká ekonomika balancuje na hraně, říká statistika

Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí stagnoval. Pokračoval reálný propad spotřeby domácností a nižší byla i …