Domů / Plzeňský rozhled / Za čápem, tentokrát na Domažlicko k Hrubým v Chodově

Za čápem, tentokrát na Domažlicko k Hrubým v Chodově

Málokdo se může pochlubit tím, že má na své zahradě místo skleníku a okrasných dřevin betonový stožár s hnízdem čápa bílého. To ale není případ manželů Hrubých z Chodova na Domažlicku, kteří s čápy bílými žijí už 58 let (od roku 1962).

„Původně měli Hrubých čapí hnízdo 36 let na komíně svého jednopatrového obytného domu, to však nedělalo dobrotu, a tak při rekonstrukci střechy jsme společně hnízdo přesunuli v prosinci roku 1998 na samostatně postavený betonový sloup u vlašského ořechu na zahradě. Dodnes si pamatuji přesun onoho hnízda, stavbu betonového sloupu a vše kolem této akce. Byla to jedna z našich prvních hnízdních podložek pro čápy bílé, v roce 2009 jsme ji dokonce celou předělávali,“ sdělil Karel Makoň z Dobrovolného ekologického spolku – ochrana ptactva Záchranná stanice živočichů Plzeň.

Od té doby   v Chodově nejenom kroužkovali mláďata čápů bílých, ale  prováděli také pravidelnou údržbu a odlehčení hnízda. Poslední servis v hnízdě   realizovali spolu s manžely Hrubými v listopadovou sobotu. Miloš Paisker st. hnízdo nejen odlehčil a snížil, došlo i k prořezání některých přerostlých větví ořechu a uklizení shozeného hnízdního materiálu.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Nejpilnější studenti jazyků v Plzeňském kraji jsou z Přeštic

Žáci 5. třídy  ze ZŠ a MŠ Skočice u Přeštic na jižním Plzeňsku zvítězili v krajském …