Za čápem, tentokrát na Domažlicko k Hrubým v Chodově

Málokdo se může pochlubit tím, že má na své zahradě místo skleníku a okrasných dřevin betonový stožár s hnízdem čápa bílého. To ale není případ manželů Hrubých z Chodova na Domažlicku, kteří s čápy bílými žijí už 58 let (od roku 1962).

„Původně měli Hrubých čapí hnízdo 36 let na komíně svého jednopatrového obytného domu, to však nedělalo dobrotu, a tak při rekonstrukci střechy jsme společně hnízdo přesunuli v prosinci roku 1998 na samostatně postavený betonový sloup u vlašského ořechu na zahradě. Dodnes si pamatuji přesun onoho hnízda, stavbu betonového sloupu a vše kolem této akce. Byla to jedna z našich prvních hnízdních podložek pro čápy bílé, v roce 2009 jsme ji dokonce celou předělávali,“ sdělil Karel Makoň z Dobrovolného ekologického spolku – ochrana ptactva Záchranná stanice živočichů Plzeň.

Od té doby   v Chodově nejenom kroužkovali mláďata čápů bílých, ale  prováděli také pravidelnou údržbu a odlehčení hnízda. Poslední servis v hnízdě   realizovali spolu s manžely Hrubými v listopadovou sobotu. Miloš Paisker st. hnízdo nejen odlehčil a snížil, došlo i k prořezání některých přerostlých větví ořechu a uklizení shozeného hnízdního materiálu.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ocení turisté snahu radnice přilákat je atraktivním programem?

Swingové workshopy, filmový festival nebo pouliční umění podpoří turismus. To jsou  projekty, které mají do západočeské …