Domů / Plzeňský rozhled / Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. 5. 2024) kolem 14. hodiny, kdy  místní lidé pozorovali labutí pár, který druhý měsíc sedí na hnízdě s devíti vejci. To byl  ještě v pořádku. 

Avšak už druhý den v neděli dopoledne zajistila kolegyně Gabriela Černá zmrzačenou labutí samici pod vrbou u mokřadu na pravém břehu Vejprnického potoka. Labuť se zaživa ukousnutou prstovou částí pravé pánevní končetiny a poraněným pravým křídlem musela být na základě zjištěného kritického zdravotního stavu následně utracena.

Podle charakteru poranění musel labuť napadnout a nohu jí rozdrtit, ukousnout pravděpodobně středně velký pes s mimořádně silným stiskem čelistí. Noha byla rozdrcena a sežvýkána tak, že dva ze tří prstů chyběly úplně. Navíc to muselo být rychlé a předpokládáme, že i na vodě.

Žádáme návštěvníky lokality, kteří se pohybovali v časovém intervalu od soboty 18.5. 2024 – 14:00 hod. do neděle 19.5. 2024 – 10.00 hod.  na lokalitě u Pekelného rybníka nedaleko Vejprnic, o jakoukoliv informaci, která by mohla souviset s napadením a poraněním hnízdící samice labutě velké.

Za jakoukoliv informaci předem děkujeme. Karel Makoň,  Záchranná stanice živočichů Plzeň ( tel. 777 145 960)

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Manželé Miroslav a Ivana Zetkovi mají rádi strojařinu a jeden druhého

Čtrnáct inovací a originálních objevů patentovali v roce 2023 výzkumníci a výzkumnice ze Západočeské univerzity v Plzni. …