Zájem o ubytování návštěvníků na Plzeňsku mírně klesá

Celkový počet ubytovaných v Česku se za 1. čtvrtletí 2025 meziročně zvýšil o 1,4 %, nebylo tomu tak ve všech regionech. V porovnání s 1. čtvrtletím 2024 se celkový počet ubytovaných hostů snížil v kraji Středočeském, Jihomoravském, Plzeňském a Jihočeském.

Interiér pokoje v hotelu  

Do těchto krajů zavítalo méně domácích i zahraničních turistů, výjimkou byl kraj Jihomoravský, kde počty hostů ze zahraničí meziročně mírně vzrostly. Ostatní kraje vykázaly celkový růst, nejvýraznější meziroční navýšení ubytovaných bylo v kraji Pardubickém (o 11,1 %), kde se velkou měrou na meziročním nárůstu návštěvnosti podílely příjezdy zahraničních návštěvníků (o 26,5 %).

Na celkové návštěvnosti Česka se Plzeňský kraj podílel 3,6 % a jedná se tak až o devátý podíl v rámci krajů. Mezi nejnavštěvovanější regiony se dlouhodobě stále řadí  Praha, kde se koncentrovalo 38,2 % všech turistů. K dalším oblíbeným oblastem se v období ledna až března 2025 zařadily kraje Královéhradecký, Jihomoravský a Karlovarský. Naopak nejméně návštěvníků směřovalo v tomto období na Ústecko, Pardubicko a Vysočinu.

V rámci jednotlivých krajů byl registrován nejdelší počet přenocování u turistů v Karlovarském regionu, kde zejména zahraniční hosté zůstávali 3,9 nocí. Naopak nejméně nocí strávili návštěvníci v Jihomoravském kraji, kde setrvávali v průměru pouze 1,7 noci. Přenocování se meziročně zvýšilo ve většině republiky, nejvíce v Pardubickém kraji. Pokles počtu nocí byl zaznamenán v šesti regionech, nejvýrazněji v kraji Středočeském.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Mimořádné finanční dotace nejen pro hasiče určil Plzeňský kraj

Rada kraje schválila poskytnutí individuálních dotací obcím na nákup dopravního automobilu ve výši 400 tis. …