Domů / Plzeňský rozhled / Západní expres potáhnou nové lokomotivy Siemens Vectron

Západní expres potáhnou nové lokomotivy Siemens Vectron

České dráhy převzaly letošní devátý a desáty Vectron, vyrazily do západních Čech a na Moravu.   Nové lokomotivy je možné  potkat na tratích Praha – Plzeň – Cheb, Cheb – Ústí nad Labem a Praha – Pardubice – Olomouc – Staré Město u Uherského Hradiště.  

Letos tak už zbývá dodat poslední dva plánované stroje   Siemens Vectron od leasingové společnosti RSL. Jejich předání je plánované na prosinec. V příštím roce   poskytne společnost RSL Českým drahám dalších 22 těchto lokomotiv  a naplní tak rámcový kontrakt na 50 strojů.

Posledně dodané lokomotivy byly nasazeny na linky R 18 Slovácký expres, R 15 Krušnohor a Ex 6 Západní expres. Stroj 193.572 vyjel poprvé 7. listopadu na vlaku R 897 Zlínský expres z Prahy do Otrokovic a 193.573 byla  prvně v čele vlaku Ex 566 Západní expres Praha – Cheb o den později (8. listopadu).

Lokomotivy Siemens Vectron mají maximální rychlost 200 km/h a výkon 6,4 MW. Určeny jsou pro provoz na tratích s trakční soustavou 3 kV DC, 25 kV 50 Hz AC a 15 kV 16,7 Hz AC. Vybaveny jsou vlakovým zabezpečovacím systémem ETCS a radiokomunikací GSM-R. České dráhy je provozují na vnitrostátních linkách a na spojích do Německa, Polska, na Slovensko a do Maďarska. Vedle lokomotiv pronajatých u leasingových firem ELL (10 kusů) a RSL (50 kusů) vlastní jednu lokomotivu a dalších 50 lokomotiv v provedení pro rychlost 230 km/h objednaly u společnosti Siemens.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Úpravy sítí pro připojení obnovitelných zdrojů si vyžádají miliardy korun

Do své distribuční soustavy letos investuje společnost ČEZ Distribuce  rekordních 18,6 miliard korun. Pro rychlejší …