Domů / Plzeňský rozhled / Zvýší bezpečnost chodců a cyklistů úpravou křižovatky U Jána

Zvýší bezpečnost chodců a cyklistů úpravou křižovatky U Jána

O dotaci na projekt „Doplnění přechodů pro chodce v křižovatce U Jána“ nacházející se mezi centrem města, pivovarem a hlavním vlakovým nádražím, požádá Plzeň prostřednictvím svého Útvaru koordinace evropských projektů. Mohla by tak z evropského programu IROP získat až 17 milionů korun. Doplnění přechodů je součástí připravované rozsáhlé rekonstrukce křižovatky, tedy projektu za zhruba sto milionů korun. Stavět by se mělo v roce 2025.  

Křižovatka U Jána 

„V současnosti se jedná o velmi frekventovaný úsek, který se po stavebních úpravách může stát nejpřímější spojnicí mezi centrem města a turisticky hojně navštěvovaným areálem Plzeňského Prazdroje. Proto pevně věřím, že se nám podaří křižovatku upravit tak, aby byla bezpečnější nejen z pohledu automobilového provozu, ale také dostatečně přívětivá pro chodce a cyklisty,“ říká primátor Roman Zarzycký.

Podle náměstka pro oblast dopravy a životního prostředí Aleše Tolara je cílem  zvýšit bezpečnost chodců a cyklistů. Chodci nyní v křižovatce U Jána nemohou přecházet jednotlivá ramena křižovatky a zablokovány jsou přirozené pěší trasy od Pražské ulice k pivovaru Prazdroj a od Mikulášské do Tyršovy ulice.  Jednotlivé větve křižovatky budou proto upraveny tak, aby vznikla místa pro přecházení a vytvořeny budou také chodníky podél Ukrajinské ulice.

Součástí projektu jsou také úpravy inženýrských sítí kanalizace, vodovodu, elektrické trakce a veřejného osvětlení. Veřejná zakázka na zhotovitele akce bude zadána formou sdružení zadavatelů, kterými jsou statutární město Plzeň, Ředitelství silnic a dálnic a VODÁRNA Plzeň. V případě získání dotace ve výši 17 milionů korun tak město projekt zafinancuje částkou 37,3 milionu korun, Ředitelství silnic a dálnic částkou 14,6 milionu korun a plzeňská vodárna částkou 31,1 milionu korun.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …