Slavnostní udílení jubilejního 30. ročníku Cen Thálie se uskuteční 30. září 2023 v Národním divadle v Praze, celý večer bude v přímém přenosu vysílat Česká televize. Odborná porota už prozradila nominované umělce, přičemž plzeňské Divadlo J. K. Tyla se může těšit z jedné přímé a čtyř širších nominací.

Získat svou třetí Cenu Thálie může 30. září Aleš Briscein. Uznávaný tenorista tentokrát zaujal odbornou porotu svým výkonem v roli rytíře Rinalda v opeře Armida, jež měla premiéru v režii ředitele divadla Martina Otavy v lednu tohoto roku. „Jeho Rinaldo vyniká přirozeným hereckým projevem, v němž není prostor pro operní manýru, a důmyslně vygradovaným výkonem, který vrcholí v závěrečném monologu a duetu s Armidou na konci opery,“ zaznělo v hodnocení poroty.
Jeho kolegyně Ivana Veberová za ztvárnění titulní role ve stejné inscenaci byla oceněna širší nominací. Mezi dalšími širšími nominacemi se objevila Lucie Silkenová za roli Jitky v opeře Dalibor, tanečnice Zuzana Hradilová za ztvárnění Edith Piaf v tanečním muzikálu Edith – vrabčák z předměstí a Pavel Klimenda za titulní roli v muzikálu Orlando, jenž získal 1. místo ve 2. ročníku soutěžního projektu o nový, dosud neuvedený muzikál INTRO ’22.

Aleš Briscein původně vystudoval hru na klarinet a saxofon a poté operní zpěv na Pražské konzervatoři. Ve studiu pokračoval na Západočeské univerzitě v Plzni. Je stálým hostem Opery Národního divadla a Státní opery v Praze. K jeho nejvýraznějším rolím patří Jeník v Prodané nevěstě, Princ v Rusalce, Lohengrin, Alfredo v La traviatě, Nemorino v Nápoji lásky, Belmonte v Únosu ze serailu ad.
Je držitelem prestižního ocenění Österreichischer Musiktheaterpreis 2018 za nejlepší mužský výkon v hlavní roli opery Der Zwerg v Opeře Graz, také Ceny Thálie za nejlepší mužský výkon za rok 2012 – Romeo v Gounodově opeře Romeo a Julie (Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě) a za rok 2014 – Jaroměr v opeře Pád Arkuna (Národní divadlo v Praze).