Divadlo uvede tragikomickou hru Middletown v režii Marka Němce

V komorním prostředí Malé scény bude mít 2. listopadu 2019 českou premiéru křehký, komický i dojemný příběh o osudech obyvatel městečka Middletown z pera amerického autora Willa Eno, jenž za tento text obdržel cenu Hortona Foota pro nadějnou americkou hru. Inscenaci režijně připravuje Marek Němec, který před třemi lety v plzeňském divadle s velkým úspěchem nastudoval hru Howie a Rookie Lee a v posledním ročníku Divadelního léta režíroval hru Švanda dudák.

Middletown je sladkohořká sonda do života maloměsta, ve které se odvíjí příběh paní Swansonové, jejíž muž je stále na cestách a která touží po dítěti. Do ní se zamiluje místní podivín John, kterého nevyřčené city vedou k tragickému činu. Vedle tohoto křehkého příběhu o samotě a míjení se zde odvíjí osudy dalších obyvatel, které se ve vzájemných interakcích částečně odhalují. „Hra je to opravdu krásná, křehká, úsměvná, dojemná, je o nás, o lidech. O našich malých a zároveň velkých životech – podle toho z jaké perspektivy se na lidský život díváte,“ nepochybuje o přitažlivosti titulu dramaturgyně Johana Němcová.

Hra měla světovou premiéru v roce 2011 v divadle Vineyard v New Yorku, na Malé scéně DJKT bude uvedena v české premiéře, a to v režii Marka Němce, jenž je prvním režisérem u nás, který inscenuje Enovy hry. „Já mám rád hry, které v sobě mají tragikomičnost. To je také můj pocit ze světa kolem sebe, a tak snad dokážu obě roviny příjemně divákovi dávkovat. Hra Middletown nezkoumá ani nenabízí východisko z nějaké konkrétní životní peripetie. Tou peripetií je tady život sám, ve své kráse, hrůznosti a neuchopitelnosti,“ komentuje titul Marek Němec.

Snímek Martiny Root je z divadelní zkoušky (zprava) – Marek Němec a Jaroslav Matějka. 

Will Eno, původem z Massachusetts, je považován za jednoho z nejvýraznějších autorů své generace. Přestože žije v New Yorku, většina jeho her byla poprvé uvedena ve Velké Británii, nicméně poslední dobou má velký úspěch i v Americe a postupně se jeho hry objevují v repertoáru divadel po celém světě (San Francisko, Los Angeles, Paříž, Berlín či Sydney). „Pražské Divadlo Ungelt uvádí již dva roky s velkým úspěchem hru Život podle Jonesových, právě v režii Marka Němce,“ upozorňuje Johana Němcová. Enova hra Chřipková sezóna získala Oppenheimerovu cenu za nejlepší americký debut, monodrama Thom Pain (podle ničeho) bylo ve finále Pullitzerovy ceny v kategorii dramatu za rok 2005 a za text Middletown obdržel Will Eno již zmíněnou cenu Hortona Foota pro novou nadějnou americkou hru.

V ústřední dvojici paní Swansonové a Johna Dodge se představí Zuzana Ščerbová a Jaroslav Matějka, v dalších rolích diváci uvidí mimo jiné Janu Kubátovou, Kláru Krejsovou, Kamilu Šmejkalovou a nové členy plzeňské činohry Zdeňka Hrušku, Matyáše Darnadyho a Karla Vondráška.

Vstupenky můžete zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka. 

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Před 20 lety se bobr evropský vrátil na Šumavu

Správa Národního parku Šumava si již pro tradiční, celoroční téma letos zvolila návraty. V rámci …