Místo mediálních výroků požadujeme jasné stanovisko kraje!

K aktuální situaci letecké záchranné služby a krajskému zdravotnictví se na setkání s novináři vyjádřili členové krajského zastupitelského klubu ODS a TOP 09. Mezi jejich současné priority patří to, aby letecká záchranná služba zůstala v Plzeňském kraji v režimu 24/7, na tom se nic nezmění.

Ve  hře je  i  zřízení nové základny letecké záchranky v Karlovarském kraji, takže by  v západních Čechách   mohly být nově dvě základny. Zastupitelé klubu ODS a TOP 09 tak požadují, aby krajská koalice ANO, Piráti a STAN vyslovila jasné a závazné stanovisko zajišťující zachování letecké záchranné služby i v případě vybudování Gigafactory, a to v podobě změny znění memoranda o zmenšení podnikatelského parku v lokalitě Líně.

Neexistuje žádná jiná varianta  než provoz letecké záchranné služby v režimu 24 hodin, 7 dní v týdnu,” uvedl senátor a krajský zastupitel Pavel Karpíšek (ODS), jehož slova potvrdila též bývalá hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS). Ta doplnila, že životy napříč krajem pomáhá tým LZS úspěšně zachraňovat již více než třicet let, nehledě na politickou konstelaci.

Provoz letecké záchranné služby v Plzeňském kraji bude i nadále zajišťovat armáda, smlouva je uzavřena na dobu neurčitou a nevidím jediný důvod, proč by mělo dojít ke změně. Je v zájmu našeho kraje a jeho obyvatel v dosavadní spolupráci, která překračuje hranice republiky, pokračovat,” vysvětlil primář Klatovské nemocnice a současně zastupitel Richard Pikner (TOP 09). Podle něj  současná mediální hysterie vede jen šíření obav mezi obyvateli Plzeňského kraje.

V případě výstavby průmyslového parku gigafactory Líně je možná alternativní varianta přesunu letiště LZS do jiné lokality nacházející se na území Plzeňského kraje, přičemž jedna z nich se nachází v katastru Chotěšov.

Bylo by zcela nezodpovědné, pokud by se stát, reprezentovaný zainteresovanými ministerstvy, nepřipravil na různé varianty a jednou z nich je právě přesun základny v Líních do jiné lokality na území Plzeňského kraje,” vysvětlil zastupitel Karpíšek a dodal, že je politováníhodné, že vedení kraje zúžilo svůj postoj k problematice pouze na mediální útoky a rezignovalo tak na skutečné hájení zájmů obyvatel kraje.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Před 20 lety se bobr evropský vrátil na Šumavu

Správa Národního parku Šumava si již pro tradiční, celoroční téma letos zvolila návraty. V rámci …