Obrazy, které si hrají s fantazií, na Nové scéně DJKT

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla nabídlo své stěny obrazům Michaeli  Rittsteinovi, který letos v září oslaví významné jubileum – 75. narozeniny. Obrovskou roli v tomto počinu sehrál samotný ředitel divadla Martin Otava, který se osobně vydal za umělcem, domluvil termín výstavy a zorganizoval vše, co s její instalací souviselo.

Martin Otava s obrazem Diana  a Nautilus, který  je poprvé vystaven právě v Plzni.
Michael Rittstein

V prostorách foyer Nové scény DJKT najdete obrazy nezvyklých rozměrů, ty největší dosahují téměř čtyřmetrové výšky. Působí často velmi majestátně, i když jejich zvláštnost a jedinečnost uchvátí snad každého diváka. V Plzni budou k vidění až do 19. června, některé z nich dokonce vůbec poprvé.

„Musím přiznat, že mě tyto obrazy vždy nějak provokovaly. Sice nikdy  samoúčelně, hrály si s mou fantazií, často byly sarkastické, ale nikdy nebyly zlé. Tato díla neútočí, ale po dobrém a vždy s láskou ukazují člověka v nejpotupnějších situacích, momentech a pozicích. Často se najdu, třeba i v nelichotivé roli, v obrazech Mistra Rittsteina i já. A s překvapením se zasměji jako člověk sám sobě, svému snažení, své urputnosti, a přitom je to směšně nepodstatné,“ vyznává se ze svých pocitů k autorovým dílům Martin Otava, jehož nejoblíbenějším obrazem je Diana a Nautilus z roku 2003.

Záštitu nad plzeňskou výstavou převzal ministr kultury Martin Baxa, který se mimo jiné, vyjádřil, že: „Možná to bude znít divně, ale mám Rittsteinovy obrazy rád. Někdy bych o tom, co na nich vidím, s autorem polemizoval, jindy s ním bezezbytku souhlasím. Mám rád jeho kresby, kde v rychlém záznamu vynikne schopnost postřehu a zachycení prchavého okamžiku. To, že představuje svoji tvorbu v plzeňském divadle, je možná to nejsprávnější místo: divadlo jako koncentrovaný prostor pro emoce, vášně, lásku i nenávist, štěstí, smutek i radost, pokrytectví a upřímnost… tedy to vše, co se v Rittsteinových obrazech nachází.“

Michael Rittstein patří k nejvýznamnějším představitelům  expresivní    figurální malby. V letech 1968 až 1974 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením Arnošta Paderlíka, kde je od roku 2001 vedoucím Malířského ateliéru III. Je členem několika výtvarných skupin. Svá díla tvoří převážně na své chalupě v Brnířově. Je zastoupen v četných významných galeriích, ale i soukromých sbírkách v Česku, Evropě, USA i Austrálii.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Před 20 lety se bobr evropský vrátil na Šumavu

Správa Národního parku Šumava si již pro tradiční, celoroční téma letos zvolila návraty. V rámci …