Plzeňské kašny, fontány a další vodní prvky ožívají

Po zimní odstávce se v neděli 1. května 2022 vrátí do plného provozu kašny, fontány, pumpy a pítka ve městě Plzni. V těchto dnech se jednotlivé vodní prvky postupně zprovozňují, procházejí údržbou, čištěním a zkušebním provozem. Odpovědní pracovníci kontrolují používané technologie a systémy. Nejsložitější je opětovné spuštění tří kašen na náměstí Republiky, které letos vstupují do své 13. sezony. Vodní prvky v centru Plzně, na Mikulášském náměstí, Borském parku, Červeném Hrádku a v Jetelové ulici spravuje Odbor životního prostředí Magistrátu města Plzně.  

kašna Rusalka

K provozu fontán, kašen a pítek začalo už v dubnu, postupně došlo k demontáži a odvozu ochranných krytů a bandáží, k vyčištění nádob, kontrole technologií a jejich opětovnému napuštění.   Celkem bylo v širším centru města zprovozněno 32 vodních prvků, které budou Plzeňanům a návštěvníkům města zpříjemňovat veřejný prostor nejen v horkých letních dnech.

fontána Matka s dítětem

Nejnáročnější na opětovné spuštění jsou pozlacené kašny na náměstí Republiky – Anděl, Velbloud a Chrtice. Trojice moderních kašen vyrobených podle návrhu pražského architekta Ondřeje Císlera, ozdobené sedmi druhy plátkového zlata, má své technologické zázemí ukryté v prostorách plzeňského podzemí. Tam se také nachází největší, skoro dvacetikubíková rekuperační nádrž kašny Velbloud.

kašna Chrtice

Voda v jednotlivých kašnách většinou cirkuluje v uzavřeném okruhu, což je  hospodárné i ekologické. Výměna vody se provádí jednou měsíčně, někdy i častěji,  například kvůli vandalismu. Ve fontánách totiž často končí květiny, mobiliář, odpadky nebo mycí prostředky. Kvůli udržení jejich čistoty a ochrany složitých technologií fontán je musí chemicky upravovat dodáváním chloru tak, aby se v kašnách netvořily řasy. V žádném případě se ale nejedná o vodu určenou k pití. Jedinou pitnou vodu najdou lidé v takzvaných pítkách – pumpičkách, kde voda neprotéká kontinuálně, ale každý si ji spouští individuálně.

Jarní spuštění vodních prvků stojí městský rozpočet přibližně 92 tisíc korun, nejnákladnější je zprovoznění tří kašen na náměstí a kašny Rusalka ve Smetanových sadech pod Velkým divadlem. Ročně jde z městského rozpočtu na údržbu a provoz kašen více než 700 tisíc korun.

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Před 20 lety se bobr evropský vrátil na Šumavu

Správa Národního parku Šumava si již pro tradiční, celoroční téma letos zvolila návraty. V rámci …