Domů / Plzeňský rozhled / Plzeňští lvi berberští mají v zoo nový moderní výběh

Plzeňští lvi berberští mají v zoo nový moderní výběh

Zoologická a botanická zahrada města Plzně se může pochlubit novým venkovním   moderním výběhem pro  lvy berberské. Ten byl postaven v těchto obrysech už v roce 2002. Součástí jeho současné modernizace v roce 2022 se stala úprava a doplnění o nové bezpečnostní prvky tak, aby vyhovoval nově přijatým legislativním a veterinárním požadavkům týkající se chovu lvů. Rozšířen byl například vodní příkop s pohledovou vyhlídkou od hlavní pokladny, od jihu, nyní je široký 8 metrů a prosklené zábradlí na vyhlídce měří 26 metrů.

Stavba probíhala v období listopad 2021 až červen 2022. Náklady na realizaci dosáhly 31 mil. Kč vč. DPH, město Plzeň se podílelo 19 mil. Kč  formou investičního příspěvku. Aktuálně ještě vyrůstá čerstvý travní koberec, takže pobyt lvů ve venkovním výběhu bude v nejbližší době přerušovaný kvůli posílení růstu tohoto koberce. Spojení Matese a dvouletých lvů se samicí a mláďaty proběhne ve chvíli, kdy to jejich velikost a další okolnosti dovolí.

Od západu byl zmodernizovaný výběh doplněn okolními a souvisejícími objekty – novou separační klecí pro lvy, Rajskou zahradou, informačním objektem, vyhlídkou, Berberským objektem a Berberským stanem. Naším záměrem bylo tyto doplňkové objekty koncipovat jako objekty jednak v berberském stylu s informacemi pro návštěvníky o kultuře a také o tom, jaký vliv měl právě lev berberský na tuto kulturu. Přesahem této myšlenky je část věnovaná informacím o výskytu lva v českých dějinách a české heraldice. Rajská zahrada tak obsahuje ornamenty nebo kašnu a je vybudovaná podle stylu a pravidel arabských zahrad. V domku návštěvníci uvidí v expozici například ručně malované mísy a další nádoby na přípravu jídla, nechybí další předměty denní potřeby a textilie. Zajímavostí je originální marocký tajin.

Na velkém množství nových naučných panelů se návštěvníci mohou dočíst o Berberech, lidech a přírodě severní Afriky, a mnoho informací o lvech, jejich roli a životě v přírodě a způsobu chovu v zoo i o samotném plzeňském chovu.

Lvi berberští jsou v Plzni chováni od roku 2002, kdy vznikl stávající výběh. Do té doby v zoo žili pouze lvi pustinní neurčeného poddruhu v klecích a od roku 1974 nedošlo k odchovu. Lvi berberští se v Plzni množí od roku 2016. Dosud bylo odchováno osm mláďat. Předposledním, Fazanovi a Faridě, budou 4. srpna 2022 dva roky a žijí nyní spolu s rodiči Matesem a Tamikou. Odchovaní lvi jsou například ve Francii ve třech různých zoo, v rakouském Herbersteinu, kde se již prvorozená Amira rozmnožuje a také v Zoo Chleby. Poslední odchov je z roku 2022, lvíčata přišla na svět 9. května. V současnosti pečuje samice o tři lvíčata.

Lvi jako takoví žili v plzeňské zoo téměř nepřetržitě od 40. let 20. století, i v první lokaci u řeky Radbuzy. Množili se už za 2. světové války, na Lochotíně pak opakovaně v 70. letech. Tradiční jména pro lvy v 80. a 90. letech byla Paša a Elsa.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Dokument Voda ztracená a vrácená – unikátní záběry ze Šumavy

Půlhodinový snímek Voda ztracená a vrácená z dílny Radka Plíhala popisuje vliv odvodnění krajiny na její …