Politické strany NORMÁLNÍ OBČAN nezajímá

Je čas na zásadní politické aktivity a činy, je třeba chránit normální svět – říká rodinná advokátka a spisovatelka JUDr. Daniela Kovářová, jediná nezávislá kandidátka do Senátu pro obvod č. 7. Jak říká, na rozdíl od kandidátů dosazených politickými stranami to měla těžší, ale sbírání podpisů ji velmi obohatilo navazováním nesčetných osobních kontaktů s dobrými lidmi po všech vsích a městečkách. Tím lépe dnes vidím, jak se politika vzdálila od života.  Podle ní časy pohádek, medvídků, sportů a králíků z klobouku minuly. Je čas na zásadní politické aktivity a činy. Je třeba chránit normální svět. I proto jsme  Danielu Kovářovou požádali o rozhovor. 

Česko postihla vlna zdražování, která je přičítána válce na Ukrajině napadené  Ruskem. Vy však uvádíte jiné důvody. Jaké to jsou? 

 Hlavním důvodem inflace jsou přece dlouhodobé obrovské deficity veřejných financí. Mnoho států – a ten náš v tom bohužel nebyl žádnou výjimkou – žily dlouhodobě nadluh. Peněz se tisklo víc, než kolik se vytvořilo hodnot. To nemohlo dopadnout jinak, než   snižováním hodnoty peněz, tedy inflací. Ohromným impulsem se stal naprosto chybně   zvolený způsob boje s epidemií. Stát zavřel na mnoho měsíců skoro celou ekonomiku, ale  peníze rozdával dál. Peníze nekryté reálnými hodnotami, zdůrazňuji. K tomu si připočítejme stále se urychlující šílenství kolem boje s podnebím, které skokově zdražuje nejdříve energie, hned následně ale vše další, co je na spotřebě energie závislé. Tedy vše. A tohle všechno bylo založeno už před válkou na Ukrajině, už v únoru byla u nás rekordní dvouciferná inflace. Válka sama o sobě zatím na inflaci vliv nemá, ale nepochybně budou inflaci  postrkovat naše restrikce vůči Rusku, které zdraží energetické zdroje o další skok.

Myslíte, že kvůli vysokým cenám energií přehodnotí Evropská unie své cíle v oblasti  klimatu? 

 To si tedy nemyslím, byť bych si to přála. To by museli v Bruselu dostat rozum, a nic takového se v dohledné době nestane. Spíše naopak. Současný cenový chaos je pro klimatické blouznivce vhodnou clonou, ve se které – jak oni doufají – schovají další radikální sebevražedné kroky omezující naše hospodářství. Green Deal naopak ještě přitvrdí. A až po celé Evropě zaplní ulice nové Žluté vesty, budou jim lhát, že za vysoké ceny může válka. 

Řeší česká vláda dopady vysokých cen energií a tím pádem i zmiňovaného zdražování dostatečně? Kritici ji vyčítají, že není schopná si došlápnout na ČEZ či se podivují, že  nakupujeme u nás levně vyrobenou elektřinu za mnohem vyšší cenu na burze v  Lipsku…

 To jsou sice zajímavé faktory, ale vlastně jen technické detaily. Proč je někdo ochoten platit za energie takové pálky a táhnout tak cenu nahoru? Protože takzvaná klimatická politika vytlačuje ze hry možné levné a fungující zdroje. Za drahé energie může hlavně ten, kdo prosadil emisní povolenky a obchod s nimi. Klimatičtí šílenci si drahou energii dávno přáli. Chtějí, aby lidi trpěli nouzí a šetřili. Říká se tomu pricing, česky asi „cenování“. My vám cenu tepla tak zvýšíme, až vám samo teplo znechutíme. Budete se klepat zimou, protože tím prospějete podnebí za sto let. 

Uvádíte, že při svém setkávání s lidmi slyšíte od nich často nespokojenost. Co je nejvíce trápí?  

Lži v médiích. Řeči politiků, které se vůbec netýkají reálných potíží normálních lidí.  Civilizační feministické a duhové blbnutí, ničení rodin, zavádění výstřelků jako nové normy. Drahota. Příkazy, zákazy, byrokracie, zbytečné předpisy. Vysoké daně. Diktování životního  stylu. 

Dá se očekávat, že zdražování způsobí v Česku třeba už na podzim sociální nepokoje?  

Dá. Až začne topná sezóna a nebude plyn. Ne kvůli válce, ale kvůli sankcím a klimatickému diktátu. 

Jak po úvaze hodnotit akci vypnutí některých takzvaných dezinformačních webů,  které už všechny opět fungují? Šlo o ojedinělý výkřik? Jak je tomu u nás s cenzurou?  Jaké s ní máte zkušenosti? 

 Nefungují. Mnohé jsou dál blokovány samotnými jednotlivými operátory a jsou jim odstřihovány finanční zdroje. To se opravdu tolik bojíme odlišných názorů, i kdyby byly stokrát nesprávné? 

Vy při své kampani do Senátu zdůrazňujete normální život. Co si pod tímto pojmem  představujete a čím je ohrožen?  

V každé poslední hospodě na vsi každý místní strýc dobře ví, co je normální a co je  novodobá ztřeštěnost. Nenechme se zatlačit do role, kdy my budeme muset vysvětlovat,   co to je být normální. Ať nám vysvětlují pokrokáři, v čem jsme tak zaostalí. Oni údajně myslí na naše dobro. Ale já říkám: nenechme si ho vzít. O svém dobru si má každý rozhodovat sám. 

Jak se jako bývalá ministryně spravedlnosti díváte na kauzu bývalého náměstka  pražského primátora Hlubučka, kvůli které odstoupil i ministr školství Gazdík? Co to vypovídá o české politice?

Sankce, kontroly, šmírování, udávání, dohlížení, to vše jsou recepty, které nefungují, pokud je pokušení příliš veliké. A při takovém pokušení se vždy najdou morálně slabší jedinci, kteří svodům podlehnou. Příčinou je právě ono pokušení. A co je to pokušení? Ohromné pravomoci veřejných činitelů zacházet s veřejnými penězi. Dokud bude stát od lidí   vymačkávat tolik peněz, aby za ně pak lidem vnucoval dobro podle přání byrokratů, do té doby z těch peněz budou chtít různá individua něco odloupnout pro sebe. Nejde tedy o selhání jednotlivců, je to selhání systému. Stát je tučný a lidé chudí. Mělo by to být obráceně. 

Na závěr nelze opomenout válku, která už čtyři měsíce trvá na Ukrajině, kterou   napadlo Rusko. Jaké jsou příčiny tohoto konfliktu? A hlavně je reálné, že brzy – tedy  letos – skončí? 

To je na knihu, ne na jednu odpověď. Ukrajina byla zneužita, aby jejím prostřednictvím mohl Západ kopat Rusko do žeber. A Rusko nemělo dost trpělivosti a velikosti, aby našlo mírové řešení a postaralo se o svou bezpečnost jinak než násilím. Horká fáze války letos skončit může, ale pak zamrzne do stadia, které může trvat mnoho let. Rusko dostane pod svou  kontrolu všechna území, kde žije ruská většina. A tam se „zakope“. A vznikne podobná    neklidná hranice, jaká byla po osm let kolem donbaských separatistických republik. A přes tu  hranici každou chvíli něco přeletí na jednu nebo druhou stranu. A v tom budou žít miliony lidí třeba i po celou generaci. A občas někdo zpovzdálí přilije do jisker trochu oleje. 

PR – zadavatel i dodavatel: JUDr. Daniela Kovářová

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Před 20 lety se bobr evropský vrátil na Šumavu

Správa Národního parku Šumava si již pro tradiční, celoroční téma letos zvolila návraty. V rámci …