Jde o dokončení další stavby v Plzeňském kraji financované z prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Letos šla do oprav a výstavby komunikací v Plzeňském kraji rekordní částka přesahující dvě miliardy korun.
Oprava více než sedmikilometrového úseku III/18035 Dobřany – Dnešice – II/230 stála celkem cca 33,83 mil. Kč. Zhotovitelem stavby byly Silnice Klatovy. Zpracovatelem projektu opravy komunikace byla společnost SG Geotechnika. Oprava trvala celkem pět měsíců. Začalo se v červnu a Správa a údržba silnic Plzeňského kraje hotové dílo převzala 16. listopadu. Stavba byla rozdělena do čtyř etap.
„První byla mezi komunikací II/230 a obcí Dnešice, druhá mezi obcemi Dnešice a Chlumčany Keramička. Třetí etapou byl průtah obcí Chlumčany Keramička až po odbočku na Dobřany a čtvrtá vedla mezi obcí Chlumčany Keramička a městem Dobřany,“ Ladislav Zábranský ze Správy a údržby silnic Plzeňského kraje.
Délka opravovaného úseku silnice III/18035 byla celkem 7 105,57 m. Stavba probíhala z větší části za úplných uzavírek. Silničáři se snažili maximálně přizpůsobit stavební práce tak, aby nedocházelo ke zbytečnému omezování veřejné linkové dopravy a obsluhy těchto firem.
Šířkové uspořádání opravy komunikace vycházelo ze stávajícího stavu, šířka vozovky i krajnic zůstaly neměnné a zachováno bylo i směrové řešení opravy komunikace včetně průběhu výškového profilu. Tato rekonstrukce byla jednou z 85 staveb podobného typu, které Plzeňský kraj v letošním roce realizoval.

„Ta spousta staveb byla umožněna i díky podpoře ze SFDI, která činila více než 500 milionů korun a přes 600 milionů šlo do investic z Plzeňského kraje,“ poznamenal náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast dopravy Pavel Čížek a připomněl: „Finance ze SFDI se snažíme dávat na stavby, které jsou dlouhé, tedy na souvislé úseky frekventovaných komunikací jako tomu bylo i v tomto případě. Tento rok byl v oblasti otevřených silnic doslova rekordní.“
V Plzeňském kraji šly do investičních akcí dopravní infrastruktury v součtu přes 2 miliardy korun s tím, že průměrné náklady dosahovaly 60 % rozpočtové ceny. „Správa a údržba silnic dokázala u všech staveb díky kvalitním výběrovým řízením významně snížit původně předpokládaný rozpočet. Díky tomu jsme mohli udělat o zhruba 40 % více akcí,“ konstatoval Pavel Čížek.
Pro příští rok se Plzeňský kraj chystá o 100 milionů korun navýšit letošní investici. Dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury bude zhruba 330 milionů korun. V součtu tedy půjde o částku přesahující miliardu korun, ke které přibydou dotace z IROP na stavby typu napojení Severního Rokycanska na dálnici D5.