Domů / Plzeňský rozhled / Je zima, je zavřeno, ale přesto je tam stále živo

Je zima, je zavřeno, ale přesto je tam stále živo

Koronavirová omezení se dotýkají i plzeňských památek ve správě Národního památkového ústavu . Jejich správci přesto mají spoustu práce s generálním úklidem prohlídkových tras, zazimováním interiérů i zahrad, dokončováním stavebních a restaurátorských prací.

zámek Manětín

Zámek Manětín

Do konce  loňského roku se zaměstnanci zámku Manětín věnovali zazimování prohlídkové trasy a především práci na zahradě, kdy zastříhávali a zakrývali rostliny na zimu. „Dále provádíme  kultivaci půdy, dochází k prořezávání stromů ,“  upřesňuje Renata Steidlová ze správy zámku.

Teď přicházejí na řadu údržbové práce v interiérech, kdy se budou brousit a natírat okenní a dveřní rámy, uklízet běžně nepřístupné prostory. Revize a údržby se po sezóně dočká i zahradní technika. Zámecké interiéry i zahradu musí připravit a zabezpečit tak, aby přes zimu nedoznaly žádných škod a aby na jaře mohli opět přivítat návštěvníky.

Zámek Kozel

zámek Kozel

Po generálním úklidu expozic a zazimování zahrady a parku správa zámku Kozel chystá kulturní program na příští sezonu. Kromě toho připravuje podklady pro mobilní aplikaci, která by měla sloužit jako průvodce parkem. Nezahálí ani zdejší truhlářská dílna, která pokračuje v drobných opravách dřevěných prvků v parku a vyrábí repliku historických vrat pro zámek v Horšovském Týně. Do konce roku si ještě větší investici vyžádá restaurování sochy jelena umístěné na terase zámku.

„Náš areál je přístupný celoročně a i v koronavirové době je oázou klidu a oblíbeným místem pro procházky nejen místních, ale i návštěvníků z větších dálek,“ láká k návštěvě kastelán Jan Polívka.

Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci

Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci

Stavební část obnovy boleveckého statku vstoupila do svého finále. V současné době probíhá rekultivace dvora i restaurování výmalby v interiéru obytného stavení.

 „Z restaurování se vrátily dřevěné a kamenné prvky, do sýpky se vyrábí expozice „Cesta obilí“, šijí se kroje a vše se připravuje pro instalaci expozice na začátku příštího roku, abychom mohli zjara přivítat první návštěvníky,“ řekl nový správce selského dvora Martin Kolovský.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Obrazy, které si hrají s fantazií, na Nové scéně DJKT

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla nabídlo své stěny obrazům Michaeli  Rittsteinovi, který letos v září oslaví …