Technologie našich předků – dřevěné uhlí z milíře

Dobřívský vodní hamr na Rokycansku je největší a nejvýznamnější památkou svého druhu v ČR. Dnešní zděná budova byla postavena začátkem 19. století na místě starších dřevěných hamrů z let 1658 a 1701.

Bohaté strojní vybavení pochází z 19. století. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary. Po rozšíření modernější ocelářské technologie přešel hamr koncem 60. let 19. stol. na výrobu těžkého kovaného nářadí. Ve druhé polovině 20. století byla výroba v hamru i v huti pod ním zastavena. Prostor hamru se stal muzejní expozicí, která slouží jako doklad staré průmyslové výroby.

A právě tady se v pátek a v sobotu    28. a  29. 10. 2022  vždy od 9 -17 hodin uskuteční zajímavá akce nazvaná Technologie našich předků – výroba dřevěného uhlí v milíři.

Podrobný program:

pátek 28. 10. 2022, 9 -17 hodin
9.00 hodin – příprava a řezání dřeva, stavba milíře, jeho obložení hlínou
12.00 hodin – zapálení milíře, kontrolované hoření
14.00 hodin – dozor nad průběhem hoření, diskuse o použitých technologiích

sobota 29. 10. 2022, 9 – 17 hodin
9.00 hodin – kontrola milíře, jeho postupné rozebrání
14.00 hodin – použití vypáleného uhlí v kovářské výhni, vyhodnocení experimentu

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Končí doba plastová, začíná éra Virtuální Plzeňské karty

Chytré a pohodlné cestování pro všechny – to je Virtuální Plzeňská karta.    Integrovaná doprava …