Stát jedná s obcemi v okolí Líní o kapacitách škol

Mezi obcemi v okolí plánovaného podnikatelského parku Líně a státem probíhají jednání o potřebách místních vzdělávacích zařízení. Právě na kapacitu vybraných škol v Plzeňském kraji se zaměřila první část nejnovější studie, jež má pomoci s jasnějším zacílením konkrétních opatření a investic. Ty bude potřeba v regionu realizovat v souvislosti s výstavbou podnikatelského parku a potenciálním umístěním gigafactory na výrobu baterií. 

Letiště Líně, foto Filip Karban

Studie tohoto typu je součástí každého podobně velkého projektu a pomůže  při nastavování opatření, jak pomoci obcím v okolí plánovaného strategického podnikatelského parku Líně vyrovnat se s dopady jeho výstavby. Velká část výzev, kterým budou města a obce v okolí čelit,   byla známa, takže se o nich průběžně diskutuje  se starosty. Jde zejména o očekávaný nedostatek míst ve školách a školkách.

Studie konkrétně doporučuje posílení kapacity škol v prstencových obcích kolem Plzně-Líně a průběžný monitoring kapacity a naplněnosti škol včetně plánování rozšíření kapacit tam, kde je očekávaná další bytová výstavba.  V případě kladného rozhodnutí koncernu Volkswagen o výstavbě gigafactory v rámci podnikatelského parku Líně se dá předpokládat velmi úzká spolupráce

Výsledky studie se staly základem pro současné vyjednávání s okolními obcemi i Plzeňským krajem o tom, jaký bude další postup při jednání o kompenzacích a investicích, které se budou v rámci projektů realizovat. Další podrobnější údaje přinese dopadová studie, kterou zadalo Ministerstvo průmyslu a obchodu a která by měla být hotová do konce letošního roku.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Před 20 lety se bobr evropský vrátil na Šumavu

Správa Národního parku Šumava si již pro tradiční, celoroční téma letos zvolila návraty. V rámci …