Domů / Plzeňský rozhled / Ani zima není důvodem klidu na hradě Velhartice

Ani zima není důvodem klidu na hradě Velhartice

Čilý ruch neustal ani na velhartickém hradě. Na podzim jeho zaměstnance čekaly klasické zazimovací práce, jako je zvedání padacích mostů nebo zabednění oken v Rajském paláci. Před poryvy větru a sněhu bylo třeba také ochránit Huertovo zámecké křídlo instalací tří desítek dlouhých  polykarbonátových desek, které jsou uchycené v kovové konstrukci.

Hrad Velhartice, foto Aleš Motejl

„Čekaly nás i méně viditelné práce. Z toalet na hradním parkovišti a z pítka před hradem jsme museli vypustit vodu, uklidit stojany na kola, lavičky, koše, cedule a další venkovní mobiliář. Několik dní nám vždy také zaberou opravy a údržba venkovního mobiliáře hradní restaurace,“ vyjmenovává penzum prací kastelán Matěj Mejstřík.

 Zazimované interiéry zámku, kdy se všechny citlivé předměty stěhují do temperovaných místností, aby netrpěly teplotními výkyvy. Nekonečným příběhem   je také  úklid hradního lesoparku.

„Letos jsme měli výhodu v personálním posílení údržby o stálé průvodce, kteří nemohli kvůli předčasnému ukončení sezóny provádět, a tak nám pomáhali s těmito pracemi. Díky našim ochotným průvodkyním se nám letos podařilo ošetřit nátěrem i dřevěné konstrukce zábradlí v Rajském paláci a zrenovovat nátěry dřevěných rámů a oken a schodů na Huertově křídle,“ pochvaluje si Mejstřík.

 Ani po zbytek zimy se na hradě rozhodně nudit nebudou. Připravují novou interaktivní expozici pro rodiny s dětmi v bývalém hradním pivovaru. Výstava má název Krajina míru, pole války a pojednává o třicetileté válce v jihozápadních Čechách se speciálním zaměřením na život a působení Martina Huerty, který si nechal na Velharticích postavit renesanční zámek.

Velhartice a bílá paní, foto V. Šváb

V příštích měsících bude správu hradu zaměstnávat úprava a obnova hradního lesoparku. „V současné chvíli probíhají základní projekční práce na tom, jak by měla vypadat zeleň v okolí hradu v příštích desetiletích. Letos se nám také po mnoha letech snažení podařilo získat od Lesů ČR celou východní stráň pod hradem až k řece. Máme z toho velikou radost, zároveň je ale celý pozemek ve velmi zanedbaném stavu, takže postupně pracujeme na jeho čištění,“ dodává kastelán Mejstřík.

Poslední větší stavební úpravou, která hradní areál čeká v průběhu této zimy a na jaře příštího roku, je celková rekonstrukce podpěrného systému příjezdového mostu do hradu.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …