Domů / Plzeňský rozhled / Aplikace z dílny Drony SIT oceňují čeští a němečtí hasiči

Aplikace z dílny Drony SIT oceňují čeští a němečtí hasiči

Letecké práce v terénu, možnosti bezpilotních letounů a především fungování vlastních aplikací, to předvedl tým Drony SIT na instruktáži hasičům v Domažlicích. Zúčastnili se jí hasiči i z Bavorska, pro které to bylo první setkání s dronaři ze Správy informačních technologií města Plzně.   

„Město Plzeň je díky Správě informačních technologií na velmi vysoké technologické úrovni. Využíváme aplikace, které jsou nejen chytré, ale především praktické a osvědčují se v reálném provozu. Spolupráce dronařů se složkami integrovaného záchranného sboru je toho důkazem. Zájem hasičů z Bavorska mě velmi těší. Rádi našim sousedům poskytneme plnou součinnost,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Právě účast na týdenním školení dobrovolných hasičů z Domažlicka byla pro Drony SIT první možností, jak navázat kontakt s Německem.  Jednotky českých a německých hasičů sice vzájemně spolupracují, přesto  byli bavorští kolegové   velmi překvapeni tím, co všechno se s drony dá zvládnout. Důležitý je totiž software, díky kterému lze se získanými daty z dronů pracovat. V tom je   přidaná hodnota, protože aplikace si v Plzni sami vyvíjejí na základě konkrétních požadavků od hasičů a policistů. Proto jim dokáží dát přesný nástroj, který jim v terénu pomůže. 

Hasiče zaujala především aplikace IZS Stream, která dokáže v reálném čase přenášet obraz z dronu účastníkům zásahu. Také čtečka mračna bodů, jež ve spojení s dronem Elios 3 a technologií Lidar umí vytvořit virtuální 3D obraz nasnímaného objektu.  Využívání těchto aplikací by  při zásazích velmi pomohlo. Najít ohniska požárů, pátrat po pohřešovaných osobách nebo pomocí dronů prozkoumávat budovy by výrazně ulehčilo   práci hasičů.

Zatímco hasiči v Plzeňském kraji mají možnost využívat aplikace od Drony SIT zdarma, jen se s nimi musí dostatečně seznámit, spolupráce s kolegy z Bavorska je teprve na začátku.  Bližší informace o aplikacích z dílny Drony SIT jsou na www.dronysit.cz.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Obrazy, které si hrají s fantazií, na Nové scéně DJKT

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla nabídlo své stěny obrazům Michaeli  Rittsteinovi, který letos v září oslaví …