Domů / Plzeňský rozhled / Bahna 2023 nabídnou současnou i historickou techniku

Bahna 2023 nabídnou současnou i historickou techniku

Den pozemního vojska Bahna letos opět nabídne dynamické ukázky české armády i historické techniky. K vidění budou nejen česká vojenská vozidla, své vybavení přijedou představit i armády sousedních zemí. Již 23. ročník Bahen se letos koná v sobotu 24. června na cvičišti Zadní Bahna u Strašic v Brdech od 9 do 16 hodin.  Jako každoročně budou zdarma a pořadatelé očekávají desítky tisíc návštěvníků. Nebude samozřejmě chybět ani letos technika z Muzea na demarkační linii v Rokycanech.

Den pozemního vojska je významnou akcí, ve které Armáda České republiky představuje veřejnosti široké spektrum činností a odborností vojenských profesionálů a jejich techniku. Do programu a organizace se tradičně, vedle jednotek pozemních a vzdušných sil, zapojí i Posádkové velitelství Praha, Vojenská policie, Policie ČR, Hasičský záchranný sbor ČR, Vězeňská služba ČR, Muzeum na demarkační linii v Rokycanech, Československá obec legionářská a kluby vojenské historie.

Čeští vojáci  předvedou svou techniku, výzbroj i výstroj napříč armádou. K vidění tak bude například tank Leopard 2A4, vojáci přivezou také tanky T-72M4CZ, samohybné houfnice, pandury nebo vozidla Iveco. Předvedou také bezpilotní prostředek Puma. Součástí programu bude i průlet letounů vzdušných sil, slanění z vrtulníku a samozřejmě historické ukázky s válečnou tématikou.

Na Bahna se vrátí i zástupci zahraničních armád, jejich účast v posledních letech přerušily restrikce spojené s pandemií koronaviru. Rakouská armáda přiveze ukázat nový obrněný transportér Pandur EVO, slovenská armáda nabídne samohybnou houfnici Zuzana, polští vojáci bojové vozidlo Rosomak nebo samohybný minomet Rak a německý Bundeswehr předvede bojové vozidlo Puma.

Program české armády bude trvat asi hodinu a půl. Pokud to dovolí počasí, součástí bude i seskok výsadkářů a přelet aktuálně využívané letecké techniky od gripenů po vrtulníky. Tradičně se na Bahnech předvede i díky Československé obci legionářské, Vojenskému muzeu na demarkační linii a klubům vojenské historie československá, britská i německá historická vojenská technika. Zástupci klubů předvedou letošní výročí bitvy u Sokolova.

Loni se akce zúčastnilo asi 40 tisíc diváků, před omezeními způsobenými pandemií jich bylo až 50 tisíc. Pro letošní návštěvníky budou připravena velká záchytná parkoviště ve Strašicích a Dobřívě, na cvičiště návštěvníky přepraví kyvadlová autobusová doprava. Lepší zážitek z ukázek by měly zprostředkovat velkoplošné obrazovky.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Obrazy, které si hrají s fantazií, na Nové scéně DJKT

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla nabídlo své stěny obrazům Michaeli  Rittsteinovi, který letos v září oslaví …