Domů / Plzeňský rozhled / Barokní Monteverdiho Orfeo ve Velkém divadle

Barokní Monteverdiho Orfeo ve Velkém divadle

Po delší době uvede plzeňská opera barokní operu, tentokrát nejstarší dílo v operní historii, které se pravidelně objevuje na světových operních scénách. Monteverdiho Orfeo měl premiéru v době karnevalu v Mantově v roce 1607, tedy v prvních letech, kdy opera jako taková vznikla. Premiéra se koná 2. června 2018 v 19 hodin ve Velkém divadle.

Orfeo v podání Lukáše Zemana

Hlavním hrdinou je antický bájný pěvec Orfeus, který oplakává smrt své manželky Eurydiky. Vydá se ji hledat do Říše mrtvých, do Hadu. Bůh podsvětí Pluto nakonec dovolí, aby Eurydika směla následovat svého manžela Orfea zpátky na zem, ale pod podmínkou, že se Orfeus na ni nepodívá. Ten tuto podmínku nesplní a Eurydika se musí vrátit zpět do Říše mrtvých. Orfeův nářek pohne boha Apollona, který vezme Orfea k sobě, kde se pak setká i se svou milovanou ženou.

Oper na tento námět byla v historii opery napsána celá řada, Monteverdiho zpracování dnes patří k těm nejčastěji uváděným. Nastudování Orfea bude prvním uvedením Monteverdiho opery v historii Plzně. Operu uvedou v italském originále s českými titulky.  Před každým představením se uskuteční lektorský úvod v 18.30 ve foyer Velkého divadla.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Informace o vodě ve Velkém boleveckém rybníce nyní najdete na webu

Výšku hladiny, množství dočerpané vody z Berounky i aktuální teplotu vody při hladině si nyní mohou …