Domů / Plzeňský rozhled / Bydlení s duší venkova na dosah od Plzně. To jsou rodinné domy Na Křížení cest

Bydlení s duší venkova na dosah od Plzně. To jsou rodinné domy Na Křížení cest

Chcete vědět, jak vypadá ideální domov pro rodiny s dětmi? Přímo v srdci Plzeňského kraje totiž vzniká na 40 moderních domů, a to jenom coby kamenem dohodil v krajského města Plzeň.   

V okolí velkých měst rostou satelitní městečka bez architektonické kvality jako houby po dešti. To ale mění projekt Na Křížení cest ve Vejprnicích u Plzně, který přináší zcela nový rozměr bydlení. Vrací se ke kořenům české vesnice, kde je život postavený na dobrých sousedských vztazích. Zároveň rodinám i manželským párům umožňuje plnohodnotný život. 

Chytré a udržitelné bydlení

Ve Vejprnicích vyroste na ploše o rozloze necelých tří hektarů téměř 40 rodinných domů. Ty jsou rozloženy tak, aby k sobě lidé měli blíž. Autoři projektu ale nezapomněli na soukromí. Rozestupy mezi domy zaručují každé rodině vlastní prostor a dostatek přirozeného denního světla. Přednostní domů je pak řada detailů s důrazem na maximální funkčnost a stylovou čistotu.

Každý rodinný dům má vlastní zahradu a garáž s prostory pro zázemí zahrady. Nezbytností je pak důraz na udržitelnost a moderní technologie, které efektivně snižují dopad na životní prostředí. Domy mají vsakovací plochy na dešťovou vodu a využívají moderního a ekologicky šetrného způsobu vytápění tepelným čerpadlem. Součástí výbavy je dále retenční nádrž, dvojí splachování nebo decentralizovaná rekuperace. Na výstavbě se navíc budou podílet lokální stavební firmy.

Na dosah přírody i velkoměsta

Kvalita samotného prostředí má zásadní vliv na to, jaký život žijeme. „Díky dostatku zeleně a vody je ve Vejprnicích zdravý vzduch. Každý dům má poloveřejnou předzahrádku, které mohou dát obyvatelé domu vlastní osobitý charakter,” přibližuje architekt a stavař Richard Myslivec ze společnosti LoopWay, která za výstavbou domů stojí. Společné prostory mezi domy doplní stojany na kola, herní a cvičební prvky nebo lavičky se stoly a ohništěm. Vznikne tak příjemné místo, kde je možné se na chvíli zastavit, posedět, popovídat si. Nedaleko domů je pak les, rybník i potok, podél kterého vede cyklostezka. 

Výhodou pro bydlení je také samotné umístění Vejprnic. Rodinné domy se nacházejí osm kilometrů západně od Plzně, vše podstatné je ale možné zařídit přímo v místě bydliště. V obci je bohatá základní vybavenost. Kromě obchodu a základních služeb je zde mateřská i základní škola nebo sportovní areál s tenisovými kurty a fotbalovým hřištěm. Vejprnice mají nejen skvělou dopravní obslužnost do krajské metropole, ale díky bezprostřednímu napojení na dálnici D5 zabere cesta na okraj Prahy jen 50 minut.

Více informací o projektu Na Křížení cest naleznete na webu nakrizenicest.cz.

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

V sobotu se koná v Rokycanech indiánský Den dětí

Děti oslaví svůj den sice až ve čtvrtek 1. června, ale již na sobotu 27. …