Domů / Plzeňský rozhled / ČEZ Plzeňský půlmaratón 2015

ČEZ Plzeňský půlmaratón 2015

V centru Plzně se včera uskutečnil 8. ročník ČEZ Plzeňského půlmaratonu. Na náměstí Republiky se sešlo sedm a půl stovek příznivců běhu, kteří poměřili své schopnosti s trasou 21,1 km (půlmaratón – 505 běžců na startu), 7 km (180 běžců Decathlon firemních štafet ) a 1,2 km (60 účastníků Rodinného běhu VZP). Další běžce pravděpodobně odradilo studené a větrné počasí. 102 registrovaných běžců nepřišlo a nevyzvedli se svá startovní čísla.
    Organizátoři připravili pro běžce novou, atraktivní trať. Závodníci půlmaratonu běželi 3 sedmikilometrové  okruhy z náměstí Reupbliky, přes přilehlé sady, dále absolvovali okruh kolem Doosan areny a vraceli se zpět na náměstí Republiky.  Celkovým vítězem 8. ročníku ČEZ Plzeňského půlmaratonu se v rychlém čase 1:05:31 stal keňský běžec Henry Kemboi. Druhý doběhl se ztátou více jak tři minuty jeho krajan James Emuria. Nejlepším českým běžcem byl plzeňský Tomáš Eisner, který doběhl na celkovém třetím místě v čase 1:12:58. Mezi ženami zvítězila v čase 1:19:39 etiopská běžkyně Emishaw Niguse Senbeta. Čytři minuty za ní doběhla rumunka Daniela Elena Cirlan, účastnice olympijského závodu v chůzi v Aténách. Na třetím a čtvrtém místě skončily plzeňské závodice Petra Šmákalová a Eva Potůčková.  Vítězi jednotlivých věkových kategorií se stali Vojtěch Vychopeň, Henry Kemboi, Nobuyuki Yamaguchi, Ladislav Burda, Milan Lukačišin, Antonín Hornák, Michaela Soukupová, Emishaw Niguse Senbeta, Daniela Elena Cirlan, Dana Jiřičná a Alena Borecká.
    Zároveň s běžci půlmaratonu vyrazili na trať i první členové závodu Decathlon firemních štafet. Třetí ročník závodu měl opět stejného vítěze jako v předchozích letech. Stala se jím štafeta Wikov MGI A1 v nejrychlejším historickém čase 1:19:34. Za vítěznou štavetu běžěli Pavel Kocourek, Jaroslav Mazač a Jan Friede. Na dalších místech se umístili štafety ZF Engineering Plzeň a Wikov MGI A3. Zajímavostí je, že všechny 4 štafety firmy Wikov MGI skončily mezi prvními 6 štafetami. Tato forma týmového soupeření nabývá na stále větší popularitě. Stanovená kapacita 60 štafet byla předčasně vyčerpána a organizátoři museli zájemce o účast odmítat.
    Během závodu mohli běžci pomocí mobilní aplikace EPP získávat peníze, které Nadace ČEZ věnuje na pomoc malému Jirkovi z junáckého oddílu Lípa Kynšperk, který trpí leukémií.  Přestože panovalo chladné počasí s teplotami okolo 10° C, běžcům to náladu nezkazilo. Pochvalovali si především zajímavou trať a podporu diváků podél trati.
 

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Retro běh pro mizící druhy jako oslava výročí

Sportování a ochrana přírody, to vše se úspěšně  spojí v jedno, a to už  v …