Domů / Plzeňský rozhled / ČEZ Plzeňský půlmaraton startuje už v sobotu

ČEZ Plzeňský půlmaraton startuje už v sobotu

V sobotu 10. října se v centru Plzně uskuteční 8. ročník ČEZ Plzeňského půlmaratonu. Právě přesun akce do centra města je největší změnou, na kterou se mohou běžci těšit. Zázemí, ale i start a cíl závodu je na náměstí Republiky. Sedmikilometrový okruh zavede běžce do historického části města, kde poběží mimo jiné kolem katedrály svatého Bartoloměje, divadla J.K. Tyla, Západočeského muzea, zbytků historických hradeb, nebo františkánského kláštera. Část okruhu vede též ve Štruncových sadech kole Doosan areny, stadionu, kde hraje svá domácí utkání FC Viktorie Plzeň.
    Všichni, kdo se budou chtít poměřit s tratí dlouho 21,1 km, mohou získat informace o závodě na adrese www.plzensky-pulmaraton.cz. Registrovaní závodníci si mohou vyzvednout své startovní číslo, účastnické triko a čip v pátek 9. 10. od 10.00 hod do 18.00 hod v nákupním centru Decathlon a v den závodu od 8.00 hod do 12.15 hod již v závodní kanceláři na náměstí Republiky.
    Předpokládáme, že se počet běžců přiblíží k magické tisícovce. Již nyní je naplněn limit pro start 60 štafet v závodě Decathlon firemních štafet. V loňském roce zaběhl Hillary Kiptum Maiyo KIMAIYO nejlepší historický časy závodu 1:04:24 hod. Mezi ženami zvítězila Tünde Szabo z Maďarska. Přestože nová trať v centru města není tak rychlá, jako ta loňská na Borských Polích, organizátoři věří, že kvalitní startovní pole dosáhne dobrý časů. Především v ženské části můžeme očekávat atak na historicky nejlepší čas Gladys Jepkurui Biwott, který je 1:16:37 hod.
    Největšími hvězdami závodu budou kenští běžci Henry Kemboi, vítěz letošního půlmaratonu v Budapešti s osobním rekordem 1:04:18 a James Emuria, který např. skončil druhý na marathonu v Antverpách. Dále přijedou rychlý závodníci z Ukrajiny Viktor Starodubcev s osobním rekordem 1:05:45 hod, Orest Babjak s OR 1:05:47 a Eduard Hapak s OR 1:06:08. Mezi ženami budou pravděpodobně svádět souboj o vítězství Emishaw Niguse Sebeta z Etiopie s osobním rekordem 1:12:40 hod, Daniela Elena Cirlan z Rumunska s osobním rekordem 1:12:36 a ukrajinské běžkyně Sofija Jaremchuk s OR 1:15:02 a Oksana Ugrenchuk, která skončila 29. na letošním MS v běhu do vrchu.
    Pro všechny závodníky i diváky je připraven bohatý program. Rekreační běžci si budou moci vyzkoušet nesoutěžní Rodinný běh VZP, který startuje ve 12.00 hod. Jeho délka je 1,2 km. Ve 13.00 hodin společně s hlavním závodem startují i Decathlon firemní štafety. V relax zóně bude připraven stan Fun zóny ČEZu a Relax zóna od Birellu. Děti si budou moci zaskákat na skákacích hradech. V závodnickém expu si budou účastníci moci zakoupit různé sportovní vybavení od mnoho vystavovatelů. Každý závodník obdrží v cíli pamětní medaili, na kterou si bude moci nechat vyrýt své jméno a dosažený čas. Na trati i v cíli závodu bude připraveno občerstvení. ČEZ Plzeňský půlmaraton má i svoji charitativní stránku. S pomocí mobilní aplikace ČEZu EPP mohou běžci pomocí uběhnutých kilometrů získávat finanční prostředky pro Nadaci ČEZ. Ty pak budou použity např. na pomoc lidem s roztroušenou sklerozou nebo lidem na vozíčku. On-line registreace na závod na stránkách www.plzensky-pulmaraton.cz je možná do 5. října. Poté bude možné se registrovat ještě během výdaje startovních čísel v pátek a v sobotu, tj. v den závodu.
    Závod se koná pod záštitou radního magistrátu města Plzně pro oblast podpory podnikání a sportu Michala Dvořáku a exministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka.

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Retro běh pro mizící druhy jako oslava výročí

Sportování a ochrana přírody, to vše se úspěšně  spojí v jedno, a to už  v …