Domů / Plzeňský rozhled / Co vše přinese rok 2021 hradu Kašperk?

Co vše přinese rok 2021 hradu Kašperk?

I když se nad termínem zpřístupnění památek zatím vznáší otazník, zahájili na hradu Kašperk přípravy na letošní sezonu, protože pandemie nebude trvat donekonečna. Podle vládních tabulek musí být památky zavřeny, proto se i tady musí obejít nadále i bez alespoň volně zpřístupněného nádvoří. Pokud to jen půjde, rádi by hrad otevřeli plně v březnu. Do té doby, jakmile to bude jen možné, umožní alespoň oblíbené rezervační mimosezonní prohlídky pro menší skupiny.

A na jaké akce se letos můžete těšit? 

Vrcholem léta budou opět divadelní představení Spolku Kašpar z Divadla z Celetné, jež se uskuteční v první polovině srpna v prostorách bývalého hradního paláce. V letošním roce si připomínáme 405 let od úmrtí anglického dramatika Williama Shakespeara, a třeba i proto bude letní divadelní scéna patřit jeho nadčasovým dílům. Vedle spřízněného Spolku Kašpar, jež ostatně završil loňskou sezonu svou úchvatně uvedenou Popelkou nazaretskou, bychom během jarních víkendů chtěli umožnit v co největší míře vystoupení ochotnickým souborům ze Šumavy a Pošumaví. Živé kultury, a divadla zvlášť, bude v letošním roce třeba více než kdy jindy předtím. A tady na hradě jí bránu otevřeme dokořán.

V letošním roce si připomeneme také výročí 30 let přeshraniční spolupráce mezi Kašperskými Horami a Grafenau, kdy si hrad Kašperk připomene nejen obnovenou česko-bavorskou spolupráci, ale také význam Zlaté stezky jako důležité dopravní tepny a mimo jiné jeden z důvodů pro založení hradu Kašperk, jenž měl bdít nad její bezpečností.

Dočkáme se dvou Dnů šumavského trojhradí, jako vyústění dlouhodobé spolupráce mezi blízkými hrady Kašperkem, Velharticemi a Rabí. Jedno z ústředních témat by mělo být opět stavebně-technické a druhé představující některý z vybraných aspektů všednosti středověkého života. Kouzlo společných témat tkví v tom, že každý z hradů je pojímá svým originálním způsobem.

„Na hradě bychom přivítali rádi zejména rodiny s dětmi, proto pro ně připravujeme obnovené pravidelné dětské prohlídky a několikero dnů oživeného nádvoří s bohatým programem, kde si příchozí může například sám vyzkoušet něco z dovedností starých řemesel. Letos nebudou chybět tradiční formáty, jako jsou letní noční prohlídky, jež originálním pojetím představují vždy nějaký užší výsek historie hradu Kašperk. Loni jsme se pohybovali v období pozdní gotiky, letos se posuneme v čase dál blíže třicetileté válce,“ uvedl kastelán Václav Kůs.

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Kraj zaplatí dopravu na vybraná představení DJKT

V rámci projektu „Kultura občanům regionu“ pro divadelní sezonu podzim 2024 – jaro 2025 schválila krajská …