Počty nově zjištěných nákaz na území Plzeňského na konci minulého týdne překonaly hranici 2000 případů za jeden den. Jsou tak nejhorší od začátku pandemie!

„Potvrdily se tím předpoklady Krizového štábu Plzeňského kraje a hygieniků z minulého týdne, že došlo ke zrychlení a eskalaci nákazy na celém území. Nejhorší situace je ve školách a podle hygieniků se dá očekávat zvýšený nárůst šíření nákazy i v dalších dnech,“ říká hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.
Se současnou epidemiologickou situací seznámil Krizový štáb ředitel KHS Plzeň Michal Bartoš. „Nárůsty počtu nových případů přibyly až v řádech stovek procent. Oproti minulému týdnu byl v Plzeňském kraji překonán jejich rekord, kdy počet nových případů vzrostl až o 180 procent. Každý den nyní zaznamenáváme 1300 až 1500 případů,“ vyčíslil Bartoš a upřesnil, že převažují skupiny mladších osob. Dokonce 44 – 46 % z denních záchytů je evidováno u dětí. Průběh nemoci je podle hygieniků mírnější než u mutace Delta.
Trasování probíhá podle prioritizace osob dle věku, a to zejména u skupiny osob 65+. Ve školách je to plošným screeningem 1x týdně. Případná režimová opatření ve zdravotnických zařízeních nastavuje jejich vedení.
Počty hospitalizovaných a trendy jejich nárůstu
Koordinátor lůžkové péče pro Plzeňský kraj prof. Jan Beneš potvrdil, že aktuální 7denní průměr incidence činí v Plzeňském kraji 1700/100tis., přičemž před týdnem 18. ledna byl 670/100tis. Se zhruba čtrnáctidenním zpožděním se tento nárůst začne projevovat i v počtu hospitalizovaných osob. „Bohužel již nyní dochází k mírnému nárůstu a zaznamenáváme již i pacienty s omikronovou mutací a závažným plicním postižením, které vyžaduje hospitalizaci v intenzivní péči a umělou plicní ventilaci,“ informoval členy krizového štábu prof. J. Beneš.
V nemocnicích je k dnešnímu dni podle databáze ISIN hospitalizováno celkem 85 pacientů, 71 je ve standardní péči a 14 v intenzivní péči. Většina z nich je v plzeňských nemocnicích – v Privamedu a ve Fakultní nemocnici Plzeň. V rámci FN Plzeň je pečováno o 45 pacientů, z nichž je 9 na intenzivní péči a 7 na UPV. Na ECMO není žádný pacient. I při výpadku zdravotnického personálu je při současně nastavených karanténních opatřeních situace v nemocnicích podle prof. Jana Beneše zatím zvládnutelná.
Očkování a kapacita očkovacích míst
K dnešnímu dni bylo v Plzeňském kraji vyočkováno celkem 921 989 dávek. Dokončené očkování oběma dávkami má za sebou již 368 491 lidí a třetí posilující dávkou je očkováno 199 418 osob. „U malých dětí 5+ máme vyočkováno 2350 dávek, z toho 524 malých dětí má očkování dokončeno,“ vyčíslil vedoucí Odboru zdravotnictví krajského úřadu Jan Karásek. Doplnil, že za minulý týden bylo naoočkováno také 1476 osob bez registrace a pomocí mobilních týmů 185 osob. Počet zájemců o první dávky ale klesá. Dobrou zprávou je, že se do očkování zapojuje stále více praktických lékařů pro děti a dorost. Z celkového počtu 96 dětských ordinací v našem kraji, jich už očkuje 50.
Testování
Zájem o testování především PCR testy významně stoupá. „S ohledem na nakažlivost varianty omikron jsme s tím počítali a máme i nadále dostačující kapacity odběrových míst i laboratorních kapacit na jejich vyhodnocení. Stávající kapacita je 12 000 vzorků denně a nemocnice Privamed, která disponuje vlastní laboratoří, může navýšit svou denní kapacitu vyhodnocování vzorků až na 10 000. Tím by se denní kapacita v Plzeňském kraji dostala na 22 000 vzorků denně. V současné chvíli ale musíme zajistit rozšíření kapacity na odběry vzorků,“ upozornila hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.
Seznam testovacích míst najdete na krajském webu ZDE (označit do TZ odkazem Plzeňský kraj (plzensky-kraj.cz)