Domů / Plzeňský rozhled / Domažlice chystají nový památník osvobození

Domažlice chystají nový památník osvobození

Každoroční připomínka osvobození americkou armádou je pro naše město chvílí neobyčejně významnou a slavnostní. Tradičně v rámci těchto májových oslav dochází k řadě setkání, přičemž k těm bezesporu nejdojemnějším patří potkávání s našimi americkými přáteli, veterány II. světové války, jejich rodinami, zástupci sesterského města Two Rivers.

V souvislosti s tím došlo na sklonku loňského roku k něčemu mimořádnému – rodiny amerických veteránů, čestných občanů města Matta Konopa, Roberta Gilberta, Jamese Duncana a Hermana Geista, nás oslovily s přáním, aby byl v Domažlicích vybudován památník osvobození města věnovaný připomínce těchto mužů, přičemž ony samy už v Americe uspořádaly sbírku na pořízení uměleckého díla, jejíž výtěžek ve výši 330 tisíc korun věnují městu.

Naši američtí přátelé předpokládali, že se současná nepříznivá epidemiologická situace uklidní, a projevili přání, aby byl památník odhalen 5. května, a oni se budou moci této slavnostní události osobně zúčastnit,“ sdělil Zdeněk Novák, starosta města Domažlice.

Ohledně realizace pomníku byl osloven klatovský sochař Václav Fiala, jenž připravil návrh včetně makety, který následně donátoři odsouhlasili. Památník se sestává ze dvou komponentů: kamenných lavic a kamenného stolu, na kterém budou ztvárněny vojenská přilba a chodský klobouk, a samotného památníku – žulového monolitu s motivem americké a české vlajky. Pro umístění památníku byl vybrán pozemek v Chodské ulici pod zahradou Chodského hradu, tedy místo, kolem kterého přicházeli v květnu 1945 první američtí vojáci do našeho města.

maketa pomníku v Domažlicích

Vnuk M. Konopa, Patrick Dewaine, v reakci na zaslaný návrh památníku napsal, že kombinace vojenské přilby (půjde o věrnou kopii přilby jeho dědečka) a chodského klobouku je úžasná, neboť zatímco jeho dědeček nosil tuto přilbu, jeho pradědeček nosil chodský klobouk.

Město se rozhodlo přispět na vybudování památníku dvojnásobnou částkou ve srovnání s darem z USA tak, aby vznikla důstojná připomínka nejen amerických vojáků, čestných občanů města, ale všech, kteří se na osvobození Domažlic podíleli. Kombinace památníku s místem, kde bude možné posadit se, odpočinout si a zamyslet se nad událostmi sice minulými, ale věřím, že stále promlouvajícími k lidem žijícím v dnešní době, považuji za skvělý nápad,“ dodal starosta Novák.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …