Domů / Plzeňský rozhled / Domažlická nemocnice má sanitu XXL pro nadměrně těžké pacienty 

Domažlická nemocnice má sanitu XXL pro nadměrně těžké pacienty 

Domažlická nemocnice obnovuje flotilu sanitních vozů Zdravotnické dopravní služby (ZDS). Tři nové vozy  nahradí starší sanitky. Je mezi nimi i speciální XXL sanita upravená pro převoz pacientů s nadměrnou hmotností.  Zdravotnická dopravní služba Domažlické nemocnice má v běžném provozu 12 až 13 vozů. Každý měsíc s nimi najede zhruba 50 tisíc kilometrů.

křest sanitek nových sanitek

„Aby byly pro pacienty maximálně bezpečné a komfortní, je nutné při takovém nájezdu vozový park neustále obnovovat. Navíc nové vozy mají opět o něco úspornější motory, takže jsou i šetrnější k životnímu prostředí. Jsou to podobné důvody, jako když Plzeňský kraj pořizoval nové vlaky a autobusy. S nájezdy, které tyto dopravní prostředky mají, se vhodnou investicí obrovsky snižuje uhlíková stopa,“ uvedl hejtmanův náměstek pro oblast dopravy Pavel Čížek, který se účastnil předání a svěcení vozů.

Nemocnice převzala od společnosti Autocentrum Šmucler dvě sanity VW Transporter a jeden větší vůz VW Crafter. Včetně zdravotní vestavby od firmy Sicar vyšly nemocnici celkem na 4,5 milionu korun.  Standardní výbavou všech sanitních vozů je transportní lůžko se samovyklápěcím a skládacím podvozkem, transportní křeslo pro vynášení imobilních pacientů například do schodů a transportní plachta pro manipulaci s pacientem ve zhoršených podmínkách.  Crafter má pak další speciální vybavení právě pro převoz pacientů s nadměrnou hmotností, kterých neustále přibývá. Výjimkou nejsou ani pacienti s hmotností nad 200 kilogramů, ale příležitostně je nutné převést i pacienty s hmotností nad 300 kilogramů. Ti jsou pak zpravidla navíc i imobilní.

Karoserie Crafteru je širší i delší. Do vozu se tak vejde větší lůžko s širší vakuovou matrací, které lze navíc posouvat nejen podélně dovnitř a ven z vozu, ale i příčně do strany. To, aby ho při jízdě mohli zdravotníci posunout doprostřed a mohli se k pacientovi dostat z obou stran, pokud by byla potřeba. Druhým důvodem je zlepšení jízdních vlastnosti vozu, pokud by se jednalo o skutečně velmi těžkého pacienta.

V obou případech přepravu indikuje lékař, a hradí ji tak systém zdravotního pojištění. Nemusí se přitom jednat jen o pacienty Domažlické nemocnice. Službu mohou využít i další poskytovatelé zdravotnických služeb. A ZDS zajišťuje na vyžádání i přepravu samoplátců, například pro přepravu do lázní nebo z jiných důvodů.

Sanitky a jejich posádky jsou zároveň sekundární součástí krajského integrovaného záchranného systému a v případě hromadných neštěstí nebo jiných krizových situací slouží jako záloha zdravotnické záchranné služby. Na objednávku si mohou navíc vozy a řidiče-zdravotníky najmout k zajištění zdravotní služby například pořadatelé kulturních, sportovních a jiných společenských akcí. Domažlický dispečink dále řídí zdravotnickou dopravní službu Stodské nemocnice, která má vlastní flotilu vozů.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Vyrobí repliku původních stavidel těchonického rybníku

V Těchonicích na Klatovsku se chystá  již 7. ročník tesařského sympozia, který pořádá Regionální  řemeslné …