Domů / Plzeňský rozhled / Dvě první místa pro „Radbuzáky“ v hlavních disciplínách Velké ceny města Plzně

Dvě první místa pro „Radbuzáky“ v hlavních disciplínách Velké ceny města Plzně

Plavci ze 14 Českých plaveckých klubů v sobotu 7. října 2017 soutěžili v bazénu SK Radbuza Plzeň u příležitosti konání 39. ročníku Velké ceny města Plzně. Hlavní disciplínou byl volný způsob na 1.500 metrů (nejdelší bazénová trať), mezi doplňkové patřili 100 metrů motýlek, znak, prsa a volný způsob v kategorii žen a žaček, mužů a žáků. Pro ročník narození dívek a chlapců 2003 – 2007 byla pořadateli připravená ještě trať 400 metrů polohový závod.

A kdo patřil k nejlepším? Mezi „Radbuzáky“ to byl vítěz hlavní disciplíny v kategorii mužů, Václav Čermák, který získal ještě další tři prvenství. Již potřetí v řadě obhájila bronzovou příčku Michaela Vodičková, letos to bylo poprvé v kategorii žen. Svoji sbírku cenných kovů doplnila o dvě zlaté medaile. Mezi žačkami nám udělala velkou radost ziskem poháru Alexandra Heltová, která byla úspěšná ještě ve třech doplňkových disciplínách.
Jan Micka z USK Praha (dále USK) se letos ze závodů omluvil. Současný nejlepší plavec pořadatelského klubu, Václav Čermák (2000), se stal vítězem hlavního závodu v čase 16:01,38. Své kvality potvrdil i v doplňkových disciplínách ziskem prvních míst ze stometrových tratí motýlek, znak a volný způsob.

Druhý v pořadí byl Robert Borovanský (2001) z PK Slávie VŠ Plzeň (dále jen SlPl), který dohmátl v cíli časem 16:32,33. Jedno druhé místo ze stovky prsa a dvě třetí místa ze stovek motýlek a volný způsob byli Robertovými dalšími počiny. Poslední místo na stupních vítězů si vyplaval časem 17:05,51 Matěj Renc (2002) z Motorletu Praha (dále MoP).

Kategorii žáků s přehledem kraloval Tomáš Chocholatý (2004,SlPl), všestranný plavec, vítězným časem 17:18,47 i ve všech ostatních žákovských distancí jasně zvítězil. Za sebou nechal stejně starého Michala Judickijho (2004) z pražského Bohemians (dále jen Boh), který dohmátl v čase 18:07,68. V ostatních disciplínách si vyplaval ještě dvě druhé příčky ze stovky znak a čtyři sta metrů polohový závod. Třetí byl Tomáš Gruber (2003, SlPl), kterému byl změřen čas 18:33,13.

Ženský rekord v roce 1994 zaplavala Petra Passerová (USK), který má hodnotu 16:48,6. I letos se ho nepodařilo překonat. Plaveckou slávu si již nějaký čas užívá Alena Benešová (1998, USK). Ziskem putovního poháru potvrdila své kvality s výsledným časem 17:14,21. Druhá v pořadí byla Julie Pleskotová (2002, Boh), když na světelné tabuli se ukázal čas 17:48,74. Takzvaně si „chuť spravila“ tím, že vybojovala ještě nejrychleji zaplaveným časem trať sto metrů motýlek a dvakrát se musela sklonit před nejlepší soupeřkou na tratích sto metrů volný způsob a znak (dvě stříbrné medaile).
Třetí doplavala v čase 18:07,43 z domácího klubu Michaela Vodičková, která byla vítězkou stovek znak a volný způsob.

Nejlepšího času mezi žačkami dosáhla z klubu SK Radbuza Alexandra Heltová (2003). Její vítězný čas 19:05,51 byl ohodnocen pohárem starosty Mo Plzeň 3 a diplomem. K tomuto úspěchu přidala od každého cenného kovu po jednom kousku. První byla v polohovém závodě o délce čtyři sta metrů, druhá ve stovce znakem a třetí ve stejně dlouhé motýlkové distanci.
Hlavní závod dokončila Alena Řezníčková (2003, SlPl) na druhém místě v čase 19:29,60 a k tomu přidala do své medailové sbírky ještě bronz ze stovky volný způsob. Na stupni vítězů třetí příčku si vyplavala z Jiskry Domažlice Barbora Schleissová (2003). Do cíle doplavala v čase 20:02,41.

Celkový počet získaných medailí domácích závodníků je osm zlatých včetně dvou vítězství z hlavního závodu, jedna stříbrná medaile a dvě bronzové (jedna z nich také z hlavní disciplíny).
Celkem tak „vodami“ bazénu SK Radbuza proplulo 97 žen a 107 mužů v 750 startech, Západočeský región zastupovali s naším klubem ještě plavci z SK Plavání Sokolov, Jiskry Domažlice, Plavecký oddíl Žraloci Cheb a PK Slavia VŠ Plzeň, která tvořila nejpočetnější družstvo. Velkou ctí nám bylo, že závodit k nám z dálky přijeli kluby SPK Liberec, Fakultní klub z Brna a TJ TŽ Třince, děkujeme Vám za to a stejně tak i všem ostatním.

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Rokycany se snaží zbavit Bílé haldy, už více než 60 let

Již od konce 19. století je na okraji centra města Rokycan tzv. Bílá halda. Ta …