Film-iálový inter-kino-vizní festival opět v Plzni!

Jen plzeňské Finále nabízí průřez kompletní českou audiovizuální tvorbou – filmy a seriály, které se objevily v kině, v televizi nebo na internetu. Letošní 36. ročník festivalu se bude konat od 22. do 27. září v Plzni. Festivalovým děním provede návštěvníky již osvědčená moderátorská dvojice Ester Geislerová a Petr Vančura.

Zahajovacím filmem je Úsvit

Z napjatě očekávaných českých filmů se divákům představí Úsvit, ambiciózní dobové drama s výrazně aktuálním vyzněním a s pečlivě odstíněným hereckým výkonem Elišky Křenkové    v hlavní roli. Film talentovaného režiséra Matěje Chlupáčka Finále 22. září večer slavnostně zahájí. „Úsvit byl pro zahajovací film jasnou volbou. Jedná se sice o dobové drama, ale obrazovou podobou i tématy, které zpracovává, je nesmírně současné. Navíc je to snímek, který velmi dobře obstojí v mezinárodní konkurenci,” uvádí k výběru filmu umělecká ředitelka Lenka Tyrpáková.

Přehled filmů, které se utkají o Zlatého ledňáčka

Filmy v 5 soutěžních sekcích budou hodnotit mezinárodní poroty složené výhradně ze zahraničních filmových profesionálů a studentské poroty ze Západočeské univerzity v Plzni. „Celkově se do soutěžního klání příhlásilo 171 snímků, o hlavní cenu Zlatého ledňáčka jich bude bojovat 38,” upřesnila ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová a doplnila: „Finále však není jen přehlídka soutěžních filmů – desítky dalších budou k vidění v dalších sekcích, jako je například přehlídka toho nejlepšího z audiovizuální tvorby za uplynulý rok V síti, ochutnávka premiér a předpremiér První úlovek, či uvedení snímků, na kterých se nějakou formou podíleli čeští filmoví profesionálové a profesionálky, České stopy.”

Finále pro neslyšící

Novinkou letošního ročníku je sekce pro neslyšící. Vybrané filmy budou opatřeny speciálními titulky, a úvodní slova i následné diskuse budou tlumočeny do českého znakového jazyka. Neslyšící včetně doprovodu mají vstupenky zdarma, stačí si jen předem rezervovat místa.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Před 20 lety se bobr evropský vrátil na Šumavu

Správa Národního parku Šumava si již pro tradiční, celoroční téma letos zvolila návraty. V rámci …