Domů / Plzeňský rozhled / Hladina Boleváku je kvůli suchu dosud nejníž

Hladina Boleváku je kvůli suchu dosud nejníž

Tropické dny mají vliv i na výšku hladiny plzeňských městských rybníků. Sledování ukazují, že hladina v horkých letních dnech klesá nejen v nejoblíbenějším Velkém boleveckém rybníce neboli Boleváku, ale i v dalších rybnících Bolevecké rybniční soustavy. U hlavní vodní plochy, kterou k rekreaci denně využívají stovky Plzeňanů, město začne na podzim s jejím dopouštěním. 

Vlna velkých veder ovlivňuje výšku hladiny rybníků. Hladina Boleváku se dostala na minimum za posledních 17 let měření. Nejníže položenému rybníku Bolevecké rybniční soustavy chybí voda dlouhodobě. Dosud nejnižší hladina Velkého boleveckého rybníka byla naměřena na počátku podzimu roku 2020. Hladina byla 126 centimetrů pod normálním stavem. Letos byla tato hodnota překonána již v polovině léta. Dá se tedy očekávat, že hladina bude nadále klesat až do podzimu, kdy teploty klesají a dešťových srážek přibývá.

„Horké tropické dny s teplotami nad 30 °C, sluneční svit a povětrnostní podmínky zvyšují výpar. V takovéto situaci se navíc Boleveckým potokem ze soustavy rybníků do Boleváku už nedostane žádná voda. Jeho hladina tak klesla pod nejnižší naměřené hodnoty od roku 2005,“ konstatoval vedoucí oddělení vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Martin Gregar.

Podle jeho slov o více než 20 centimetrů oproti normální hladině klesla také hladina vody v Šídlováku a v Třemošenském rybníce. Oba přitom byly ještě letos v květnu na normální hladině. Senecký rybník měl v souvislosti s předvánočním sádkováním normální výšku hladiny až na přelomu února a března, nyní ji má o 22 centimetrů níže. Hladina Kameňáku je ještě o centimetr níž.  V září by mělo začít dopouštění přečištěné vody z Berounky do Velkého boleveckého rybníka, což by mělo zastavit  pokles hladiny a později ji budou postupně zvedat až k normálnímu stavu.

Správa veřejného statku města Plzně provedla soubor opatření vyplývajících ze studie hydrobiologa Jindřicha Durase Zlepšení kvality vody v Boleveckém rybníce, která mají zlepšit kvalitu vody ve Velkém boleveckém rybníce. Při každoročním vyhodnocení předcházejícího roku se vypracovává plán na rok následující. Mezi jednotlivá opatření patří odstranění rákosin a orobince z břehů, redukce plevelných ryb a sečení vodní trávy. I přes snížený stav vody je kvalita vody ve Velkém boleveckém rybníce i v srpnu stále velice dobrá.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

V obci Hradiště na Rokycansku dosáhla účast 97,30 %

V celkem třiceti třech obcích na území všech krajů s výjimkou Prahy rozhodli voliči o novém složení …