„Bezpečnost v Plzni a pocit bezpečí jejich obyvatel jsou v současné době velmi diskutovanými tématy, jak mezi lidmi, tak v médiích i na sociálních sítích. Stejně jako restrikce je zásadní i prevence. Domácí násilí má dopady na celou společnost,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký, pod jehož záštitou se konala celodenní akce s názvem Plzeň proti násilí: 2. konference (nejen) o domácím násilí.
Poukazovala nejenom na problematiku domácího násilí, ale také na širší aspekty násilí ve společnosti a prevenci. Jak sdělil primátor, věří, že konference, jako je tato, mohou přispět k tomu, aby se oběti uměly účinněji bránit, dokázaly si včas říci o pomoc i k tomu, aby dopady na ně byly, pokud možno, co nejmenší.
Ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra České republiky Michal Barbořík mimo jiné prohlásil, že plzeňská konference má celorepublikový přesah, a i proto nad ní ministerstvo převzalo záštitu. Připomněl, že jedna koruna vložená do prevence, může ušetřit až šest korun na následné léčbě obětí, na práci policie nebo justičních orgánů. Vyzdvihl, že jedním z témat plzeňské konference jsou také děti a mládež, ať již jako oběti násilí fyzického či psychického nebo jako jeho svědci. Dále představil některé projekty, které ministerstvo na podporu obětí násilí připravuje.
Radní města Plzně pro oblast bezpečnosti a prevenci kriminality Tomáš Kotora zdůraznil, že konference se věnovala nejen domácímu násilí, ale i dalším formám agrese, které ohrožují naši společnost: „Je důkazem toho, že si uvědomujeme důležitost problému a hledáme společné cesty, jak mu čelit, jak chránit zranitelné, jak pomoci. Věřím, že konference přinesla nejen nové poznatky, ale také posílila spolupráci mezi odborníky a institucemi. Děkuji organizátorům, přednášejícím i účastníkům za jejich práci, která přispívá k bezpečnějšímu prostředí.“
Jak vedoucí magistrátního odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Aleš Průša dodal, během celodenního programu vystoupilo na dvě desítky přednášejících, byli mezi nimi kriminologové, psychologové, sociologové, policisté, mediátoři či zástupci justice a další. Část programu byla věnována i agresorům, protože i s nimi je třeba pracovat, aby násilí neeskalovalo.