Domů / Plzeňský rozhled / Jihočeské Očko může být vzorem pro ostatní

Jihočeské Očko může být vzorem pro ostatní

Vzorem pro celou ČR může být jihočeské očkovací centrum Očko! Od organizace, přes koncepci, po fungování, až po nápad s názvem, s nímž přišel hejtman Martin Kuba se svým týmem z Jihočeského kraje. Nyní bude záležet na státu, zda dokáže zajistit dostatek vakcín, aby bylo možno na 250 000 především seniorů v kraji oočkovat.

foto: Jihočeský kraj

Vakcinační centrum v Českých Budějovicích, které funguje v areálu výstaviště, očkuje zatím seniory nad 80 let věku. Právě tito lidé, kromě zdravotníků, mají přednost v očkování. Je to první zařízení tohoto druhu, které je v kraji, které bylo v provozu. Další v regionu se budují, nebo už pomalu začala fungovat.

„Teď bude záležet na tom, zda dostaneme dostatek očkovacích látek. Musíme si uvědomit navíc to, že je třeba každého oočkovat s odstupem dvakrát. Takže, kdy se dostane nad lidi řekněme pod 65 let věku, není zatím jasné,“ podotkl hejtman Martin Kuba.

Očko centrum v Budějovicích je schopno denně odbavit přes 1000 lidí, pokud bude dostatek vakcín. Je domyšlené do posledního detailu.

V jižních Čechách se kumulativně od začátku pandemie loni na jaře prokázala nemoc u více jak 50 000 lidí. Zemřelo přes 800 pacientů. Stále se ale v kraji držet situaci pod kontrolou, a to i v nemocnicích.

„My máme sice čas do času tu naplněnost vyšší, ale zvládáme to. Díky tomu, že máme dostatek kapacit, a to naštěstí i v lékařích a zdravotnickém personálu. V tomto ohledu jsme my Jihočeši skutečně dobří. Věřím, že se situace bude pomalu zklidňovat a bude se všechno, i když pomalu, ale jistě, snad, vracet do starých kolejí,“ věří i ředitel strakonické nemocnice a senátor Tomáš Fiala. (pru)

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Pojďte s námi do přírody s kalendářem a přehledem akcí na letošní rok

Chodíte rádi do přírody? V Kalendáři akcí „Pojďte s námi do přírody 2024!“ naleznete seznam …