Domů / Plzeňský rozhled / Kontaktní místo pro bydlení pro zájemce o městský byt

Kontaktní místo pro bydlení pro zájemce o městský byt

Město Plzeň od května změnilo pravidla pro nakládání s městskými byty, kterých vlastní řádově tři tisíce. Zájemci už nemusí na Bytovém odboru Magistrátu města Plzně podávat žádost, ale mohou se zaregistrovat a byt si vybírat na realitním portálu města (https://byty.plzen.eu/). V souvislosti s tím vzniklo Kontaktní místo pro bydlení, které sídlí v Jagellonské ulici 8, kde s registrací či přihláškou na byt zájemcům pomohou pracovníci bytového odboru. Kontaktní místo je žadatelům k dispozici každé pondělí a středu od 8 do 17 hodin.

vedení radnice seznamuje novináře s novinkami

„Město  se snaží v oblasti bytové občanům zjednodušit přístup k městským bytům. Nový model s sebou přináší transparentnější a uživatelsky srozumitelnější systém. Vše je nyní možné vyřídit elektronicky, občané si ale mohou také osobně přijít říci o radu a pomoc s vyplněním registrace na městský byt do nového Kontaktního místa v Jagellonské ulici,“ přiblížil primátor města Plzně Martin Baxa.

Občané mohou díky novým pravidlům, včetně domácností s nižšími příjmy, aktivně vybírat, kde chtějí bydlet. Radnice upustila od modelu, že si zájemci podají žádost a čekají, jaký byt jim bude přidělen od města. Každá podaná registrace na byt je bodována. Hodnotí se zejména zdravotní stav žadatele, jeho bytová potřeba, finanční i životní situace a podobně. Zároveň je možné registraci pravidelně a neprodleně aktualizovat, jakmile dojde k jakékoli změně. Když se zájemce jednou zaregistruje, dostane kód a díky němu se může přihlašovat na vybraný byt.

čekárna Kontaktního místa bydlení

„Připravili jsme také novou podobu realitního portálu, volné byty tam jsou nafocené a podrobně popsané, zájemci si mohou vybrat, který byt jim vyhovuje, a následně si ho fyzicky prohlédnout. Dozvědí se tam i výši nájemného, výši dalších plateb a také termíny prohlídek. Chceme, aby bydlení bylo dostupné, proto je nájemné v městských bytech nižší než to komerční. Stanovili jsme ho měsíčně na 86,86 korun za metr čtvereční. V případě bytů vizualizovaných je to 126,96 korun, a to z důvodu většího standardu. Jde o byty, které procházejí přestavbou. Zájemce vidí předem, jak bude byt vypadat. Nastěhuje se až po dokončení kompletní rekonstrukce. Byty bezbariérové a byty zvláštního určení pro příjemce starobního důchodu nebo invalidního důchodu třetího stupně mají nájemné nižší – měsíčně se v nich za metr čtvereční platí 50 korun,“ vysvětlil radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem města David Šlouf. 

Pro potřeby pomoci občanům s podání žádosti na městský byt vzniklo v květnu nové Kontaktní místo v Jagellonské ulici 8. „Zájemcům s registrací pomůže pracovník oddělení nájmu bytů a zároveň je přítomen i sociální pracovník, který je připraven s klientem probrat jeho životní situaci a pomoci mu s řešením problému. Naše Kontaktní místo je otevřeno každé pondělí a středu od 8 do 17 hodin,“ řekl Zdeněk Švarc, vedoucí Bytového odboru Magistrátu města Plzně.

Zájemce o nájem městského bytu nesmí být vlastníkem nemovitosti (rodinného domu, bytové jednotky). Registrovat na byt se mohou lidé s hendikepem, jimž jsou určeny byty bezbariérové či byty upravitelné tak, aby v nich mohli žít lidé se zrakovým postižením, nebo lidé pečující o postiženou osobu. O městské byty mohou dále žádat senioři, a to již dva roky před nástupem do penze. „Chceme pomáhat také mladým lidem, hlásit se mohou lidé do 35 let věku, a to jak rodiny s malými dětmi či mladé páry, ale i jednotlivci. Díky novému systému registrací získá město i zpětnou vazbu a zjistí, o jaké nájemní byty je největší zájem,“ doplnil radní David Šlouf.

Město Plzeň má ve svém vlastnictví řádově tři tisíce bytů, v Plzni je celkově 73 tisíc obydlených bytových jednotek dle posledního sčítání lidu. „Ročně se městu uvolní 100 až 150 bytů,“ dodal Zděněk Švarc.

Kontaktní místo pro bydlení v Jagellonské ulici 8

Město Plzeň buduje další městské byty. „Ojedinělým projektem je revitalizace čtvrti Zátiší za 405 milionů korun, kde vznikne 183 nových bytů. Počítáme s dokončením v roce 2022. Byty rekonstruujeme i v lokalitě Plac, která je ohraničena ulicemi Plachého a Korandova. V Plachého jsme opravili již 60 bytů, stejný počet bytů opravíme i v ulici Korandově. V současné době také probíhá dostavba bytů na Nové Hospodě v Prostřední ulici 48. Vzniká tam 20 bytů zvláštního určení pro osoby se zdravotním postižením. Inspirovali jsme se v zahraničí, a tak jsme k projektu přizvali Západočeskou univerzitou v Plzni, jež otevírá nový studijní obor sociální práce. Dva byty pronajmeme za výhodných podmínek univerzitě, která tam umístí své studenty. Ti budou pomáhat seniorům. Na stejné adrese najde své zázemí i Dobrovolnické a mezigenerační centrum TOTEM, z. s. Město Plzeň už v Prostřední ulici 48 každý pátek organizuje sociální poradenství. Dalších osm sociálních bytů stavíme v ulici U Radbuzy. Rozestavěno v tuto chvíli tedy máme více než dvě stě bytů a sto dvacet bytů prošlo či projde rekonstrukcí,“ uzavřel radní David Šlouf.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Farmářské a řemeslné trhy už tuto sobotu

Nepomucké trhy na náměstí A. Němejce jsou potravinovým a řemeslným trhem, zaměřeným především na potraviny, výpěstky …