Domů / Plzeňský rozhled / Kouzlo adventu na hradech a zámcích umocní večerní atmosféra

Kouzlo adventu na hradech a zámcích umocní večerní atmosféra

Hradozámecký advent na plzeňských památkách ve správě Národního památkového ústavu  bude ve znamení sváteční výzdoby, netradičních prohlídek, betlémů, vánočních zvyků nebo hudebních vystoupení. Atmosféru staročeských Vánoc plných zvyků a tradic můžete zažít na selském dvoře U Matoušů v Plzni-Bolevci.  

Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci

„Od 5. do 22. prosince tu můžete obdivovat vánoční expozici v obytném stavení. Během komentované prohlídky se dozvíte, kdo v období adventu obcházel po vsi kromě Mikuláše, jak lidé předpovídali budoucnost a co dělávali vdavekchtivé dívky na svatého Ondřeje. Budete si také moci prohlédnout tradiční štědrovečerní tabuli a zjistit, co to byl vrkoč nebo co vás čeká v nadcházejícím roce,“ říká správce památky Martin Kolovský. Komentované prohlídky se konají od úterý do pátku vždy v 11:00 a 13:00. Pro skupiny je možné rezervovat i jiný čas.

Horšovský Týn

V reprezentačních sálech hradu a zámku Horšovský Týn bude vždy od čtvrtka do neděle k vidění od 2. prosince do 7. ledna výstava historických i současných betlémů. „V sobotu 9. a 16. prosince v 10 a ve 14 hodin navíc proběhne komentovaná prohlídka výstavy, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací o historii a významu betlémů,“ doplňuje kastelán Jan Rosendorfský. Mezi svátky budou kromě výstavy otevřeny i slavnostně vyzdobené prohlídkové trasy Zámek a Kuchyně, a to od 26. do 31. prosince mezi 10. až 15. hodinou.

Kouzlo adventu umocněné večerní atmosférou na vás dýchne na hradě Rabí během podvečerních prohlídek 9. prosince, které vám prozradí, jak advent a Vánoce trávili naši předci. Zahřát se budete moci u velkých ohňů na nádvoří nebo teplým nápojem. Prohlídky startují od 16:00.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Počet dopravních nehod v kraji roste, stejně tak škody na majetku

V Plzeňském kraji bylo v roce 2023 zaznamenáno celkem 4 611  dopravních nehod a proti roku 2022 vzrostl jejich počet …