Kulturní památkou se stal areál pivovaru a mincovny v Plané

Na Ústřední seznam kulturních památek byl zapsán areál zahrnující objekt někdejší šlikovské mincovny. Kromě své architektonické a urbanistické hodnoty představuje kvalitně dochovaný příklad výrobně-hospodářského komplexu v regionu.

Pivovar a mincovna Planá, foto: Národní památkový ústav

Původně mincovnu založil ve druhé čtvrtině 17. století tehdejší majitel panství Jindřich Šlik. Mince se zde razily od roku 1627 a nejvýznamnějšími mincmistry byli například Johan Candler z Alzenzellu nebo Hans Georg Beck z Muggau. Objekt byl bezprostředně spojen s městským životem, ale díky svému významu také s celým středoevropským regionem. Návrh prohlášení kulturní památkou podpořil kromě jiných institucí Národní památkový ústav v Plzni.

Bývalý pivovar a mincovna v Plané, foto: NPÚ

Areál čp. 26 je situovaný v severozápadním okraji Plané v linii původního městského opevnění na místě několika měšťanských domů gotického původu. Mincovna byla několikrát stavebně upravována, především v první polovině 19. století pro účely nově založeného pivovaru, který fungoval do počátku minulého století. Obdélný půdorys komplexu je tvořen čtyřmi křídly s dvorem uprostřed.

Provoz pivovaru s typickým cihlovým komínem byl vícekrát modernizován a doplňován další zástavbou. Kromě mnoha architektonických a konstrukčních detailů se v areálu dochovala celá řada autentických uměleckořemeslných prvků, včetně krovových hambalkových konstrukcí. Za zmínku stojí mimo jiné v jižním křídle průjezd v podobě síně, zaklenutý valenou klenbou se čtyřmi lunetovými výsečemi. V současném stavu vyžadují jednotlivé části areálu kompletní rekonstrukci. Obnovené prostory město v budoucnu plánuje pro kulturní využití.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ocení turisté snahu radnice přilákat je atraktivním programem?

Swingové workshopy, filmový festival nebo pouliční umění podpoří turismus. To jsou  projekty, které mají do západočeské …