Domů / Plzeňský rozhled / Lázně, které získaly své jméno po Marii, slaví 200 let

Lázně, které získaly své jméno po Marii, slaví 200 let

O tom, že Mariánské Lázně patří celá staletí k vyhledávaným léčebným a odpočinkovým místům, není třeba pochybovat. Jsou totiž druhými největšími lázněmi u nás, ale možná už není tolik známo, že právě letos toto město oslaví plných 200 let od doby, kdy bylo oficiálně uznáno za veřejné lázeňské místo. Na takovou slávu se samozřejmě připravuje nejenom místní radnice, ale i zdejší Léčebné lázně a celá řada tamních hotelů. Ty totiž s městem úzce spolupracují na mnoha společenských, kulturních i sportovních akcích, a tak není divu, že toto dvousté jubileum berou také za své.

Hotel Nové Lázně

Potvrzují to i slova Barbory Tintěrové z místního Infocentra, která oceňuje přístup mnoha hotelů při přípravě rozličných akcí. A že jich letos bude víc než dost. Především půjde o květnové zahájení lázeňské sezóny, ale také o oslavy 165 let od otevření zdejšího divadla.  Hlavně však o 200. výročí vzniku lázní.

Hotel Hvězda

Málokdo však ví, že těmi, kdo se jako první zasloužili o vznik Mariánských Lázní jako takových, byli mniši premonstrátského kláštera z nedaleké osady Teplá, pod jehož správu patřilo i území dnešních lázní. Mniši byli také první, kteří zaznamenali v roce 1528 slaný pramen ve svých lesích a dokonce se zde snažili odpařováním získávat sůl.

Hotel SwissHouse

Ovšem až v roce  postavil Dr. Josef Nehr u Křížového pramene na místě původní dřevěné chýše první zděný dům pro lázeňské hosty s názvem „Zlatá koule“.  Konečně dne 6. 11. 1818 jsou Mariánské Lázně výnosem vlády vydaným vrchním purkrabím F. K. Libštejnským prohlášeny „veřejným lázeňským místem“. O tom, že sem jezdily významné kulturní, vědecké i politické osobností z celého světa, se všeobecně ví. Patřili k nim  Johann Wolfgang Goethe, princ Friedrich Saský, hrabě Kašpar Šternberk,  Fryrderyk Chopin, Richard Wagner nebo  Anton Bruckner.

Interiér pokoje v hotelu SwissHouse

Co by však bylo město Mariánské lázně bez společnosti  Léčebné lázně Mariánské Lázně a.s., která je největší společností poskytující lázeňskou péči a hotelové služby v České republice.

„Díky tomu, že jsme členem jednoho z největších hotelových řetězců v Evropě s lázeňskými hotely, skupiny Danubius Hotels Group, se vedle vlastních zkušeností může opřít i o poznatky z širokého portfolia dalších hotelů společnosti v Maďarsku, Velké Británii, Rumunsku, České republice a na Slovensku,“ sdělil ředitel hotelu Nové Lázně Karel Kalivoda.

Snowhill – vyhledávaná sjezdovka

Zjednodušeně lze říci, že na každou nemoc   najdou v „Mariánkách“ lék. Svůj malý ráj zde objevují také děti, kromě různých hřišť je to v zimě i vyhledávaná místní sjezdovka s vlekem a kabinovou lanovkou.

O městě se hovoří jako o architektonickém klenotu, prý je to město v parku a park ve městě, ale i pokladnice léčivých minerálních pramenů.  Najdete tady na šest desítek hotelů a mezi nimi i nově zrekonstruovaný čtyřhvězdičkový hotel SwissHouse, jehož majitel   David Folprecht se spolu se svým týmem snaží splnit hostům každé přání. Navíc jeho snahou je úzká spolupráce jak s radnicí, tak se společností Léčebné lázně, kam hosté docházejí na léčebné i lázeňské procedury. Přijeďte do tohoto malého, ale významného města i vy? A to nejenom kvůli letošním oslavám!

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Lyžovat se na šumavském Špičáku bude až do konce března

Na šumavském Špičáku připadlo v tomto týdnu několik centimetrů prašanu a i dnes trvale sněží v teplotách …