Domů / Plzeňský rozhled / LEDOVEC OSLAVIL 22. NAROZENINY A ZVE NA LETOŠNÍ AKCE

LEDOVEC OSLAVIL 22. NAROZENINY A ZVE NA LETOŠNÍ AKCE

Malé rodinné uskupení, které se ve svém domě v Ledcích na severním Plzeňsku rozhodlo žít komunitní formou života s lidmi s duševním a mentálním handicapem, se během 22 let přerodilo ve vyhledávanou neziskovou organizaci v oblasti duševního zdraví v Plzeňském kraji. V současnosti zaměstnává přes sto lidí a své týmy stále rozšiřuje. Působí v Plzni, jejím okolí a v Klatovech. 

V Ledovci jde především o zotavení, to znamená, že se snaží doprovázet lidi se zkušeností s duševním onemocněním tak, aby mohli žít spokojený, nadějeplný a přínosný život přes všechna omezení způsobená nemocí. Služby, které Ledovec nabízí, jdou ruku v ruce s reformou psychiatrické péče, která má za cíl zlepšit podmínky péče o lidi s duševním onemocněním a otevřít nové cesty v systému péče o duševní zdraví.

Ledovec v současnosti provozuje dvě centra duševního zdraví – v Plzni a v Klatovech, v nichž pracují týmy složené ze sociálních pracovníků, psychiatrů, zdravotních sester, psychologů a peerů. Jsou tak schopni doprovázet lidi s vážnějšími či komplexními problémy. Kromě toho zde funguje ještě třetí tým, který se podobně věnuje lidem z okolí Plzně. 

Ledovec dále poskytuje krizovou telefonickou pomoc, odborné sociální poradenství a služby podpory bydlení, tj. chráněné bydlení a Housing First. Housing First je ledoveckým nejmladším týmem, který funguje v rámci již druhého evropského projektu. Jeho cílem je řešení bezdomovectví komplexním a dlouhodobým způsobem na základě principu, který říká, že bydlení představuje základní potřebu, bez níž není možné se efektivně snažit o sociální integraci.

Ledovec založil také clubhouse CHRC, prostor pro vzdělávání, setkávání a volnočasové aktivity lidí se zkušeností s duševním onemocněním. Na poli prevence a destigmatizace nabízí Ledovec programy pro mladé i pro širokou veřejnost, kromě toho také aktivizační program Pacirkus.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Soutěž Památka Plzeňského kraje 2022 zná své vítěze

Den památek Plzeňského kraje se na Krajském úřadě Plzeňského kraje konal již popáté. Součástí slavnostního …