Domů / Plzeňský rozhled / LEDOVEC OSLAVIL 22. NAROZENINY A ZVE NA LETOŠNÍ AKCE

LEDOVEC OSLAVIL 22. NAROZENINY A ZVE NA LETOŠNÍ AKCE

Malé rodinné uskupení, které se ve svém domě v Ledcích na severním Plzeňsku rozhodlo žít komunitní formou života s lidmi s duševním a mentálním handicapem, se během 22 let přerodilo ve vyhledávanou neziskovou organizaci v oblasti duševního zdraví v Plzeňském kraji. V současnosti zaměstnává přes sto lidí a své týmy stále rozšiřuje. Působí v Plzni, jejím okolí a v Klatovech. 

V Ledovci jde především o zotavení, to znamená, že se snaží doprovázet lidi se zkušeností s duševním onemocněním tak, aby mohli žít spokojený, nadějeplný a přínosný život přes všechna omezení způsobená nemocí. Služby, které Ledovec nabízí, jdou ruku v ruce s reformou psychiatrické péče, která má za cíl zlepšit podmínky péče o lidi s duševním onemocněním a otevřít nové cesty v systému péče o duševní zdraví.

Ledovec v současnosti provozuje dvě centra duševního zdraví – v Plzni a v Klatovech, v nichž pracují týmy složené ze sociálních pracovníků, psychiatrů, zdravotních sester, psychologů a peerů. Jsou tak schopni doprovázet lidi s vážnějšími či komplexními problémy. Kromě toho zde funguje ještě třetí tým, který se podobně věnuje lidem z okolí Plzně. 

Ledovec dále poskytuje krizovou telefonickou pomoc, odborné sociální poradenství a služby podpory bydlení, tj. chráněné bydlení a Housing First. Housing First je ledoveckým nejmladším týmem, který funguje v rámci již druhého evropského projektu. Jeho cílem je řešení bezdomovectví komplexním a dlouhodobým způsobem na základě principu, který říká, že bydlení představuje základní potřebu, bez níž není možné se efektivně snažit o sociální integraci.

Ledovec založil také clubhouse CHRC, prostor pro vzdělávání, setkávání a volnočasové aktivity lidí se zkušeností s duševním onemocněním. Na poli prevence a destigmatizace nabízí Ledovec programy pro mladé i pro širokou veřejnost, kromě toho také aktivizační program Pacirkus.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Informace o vodě ve Velkém boleveckém rybníce nyní najdete na webu

Výšku hladiny, množství dočerpané vody z Berounky i aktuální teplotu vody při hladině si nyní mohou …