Domů / Plzeňský rozhled / Lidé bez domova uklidili oblast v centru města Plzně

Lidé bez domova uklidili oblast v centru města Plzně

Na stráních, v keřích, kolem plotů, prostě všude tam, kam se běžné úklidové firmy nedostanou, vyčistili prostor od odpadků dobrovolníci ze spolku K Srdci. Ten sdružuje lidi bez domova, kteří se ocitli na okraji společnosti a pomáhá jim se do ní opět vracet. Třetí městský obvod spolupracuje se spolkem dlouhodobě.  

„Momentálně se zhruba dvacítka lidí bez domova pustila do úklidu prostoru po bývalém domu kultury na Americké třídě, vyčistili i všechna místa podél tohoto parkoviště a schody vedoucí k obchodnímu domu,“ říká místostarosta MO Plzeň 3 Ondřej Ženíšek.

Skupinka se pak přesunula také na druhou stranu, kde uklidila prostor od konce Pařížské ulice směrem ke garážím, kolem nich i za nimi a také celý přilehlý svah. Úklid sesbíraného odpadu pak zajistil třetí městský obvod.

„S úklidem jsme začali 9. března, scházíme se za tímto účelem dvakrát až třikrát týdně. Odměnou je lidem bez domova nejen 95korunová stravenka, za kterou si koupí něco k jídlu, ale zejména pocit, že nejsou zbyteční, cítí, že opět někam patří,“ vysvětluje koordinátor prací s lidmi ve spolku K Srdci Roman Nikodém.

Třetí městský obvod poskytl dobrovolníkům rukavice a pytle potřebné k úklidu. Spolek K Srdci podporuje ale i jinak. „Pomohli jsme spolku přizpůsobit objekt bývalých veřejných toalet nedaleko kulturního domu Peklo k jeho činnosti. Nyní je tam malá místnost, kde se mohou lidé, kteří se ocitli na okraji společnosti setkat, promluvit si, dát si čaj. V prostorách je možné si také vyprat a usušit prádlo nebo provést základní hygienu,“ říká místostarosta centrálního plzeňského obvodu Ladislav Nový.

Nejde o centrum ve smyslu sociálních služeb nebo Charity, ale spíš se jedná o místo, kam zajdete jako na návštěvu k příteli.

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Nejvíce trestných činů v kraji bylo v okrese Plzeň-město – 45,9 %

V Plzeňském kraji bylo v roce 2023 registrováno méně trestných činů než v předchozím roce. Nejvýraznější trestná činnost …