Domů / Plzeňský rozhled / Měsíc kultury a kulinářství v příhraniční pomohl odstartovat nový projekt

Měsíc kultury a kulinářství v příhraniční pomohl odstartovat nový projekt

Vstupem do nového roku mnozí z nás bilancují ten loňský. Výjimkou není ani Bavorsko-české informační centrum, které se nachází  na Náměstí Republiky v Plzni. Společnosti ARBERLAND REGio GmbH se totiž v listopadu 2022 podařilo zahájit krátký projekt dalšího rozvoje bavorsko-českého příhraničí jako společné příhraniční oblasti: České příhraničí jako společný region volného času a zážitků. Ten tak otevřel perspektivu dalšího dlouhodobého přeshraničního projektu už od letošního ledna.

 „Jde o projekt nazvaný „Opatření v oblasti kultury a cestovního ruchu a posílení kultury setkávání v kulturním a kulinářském měsíci listopadu“ skrýval pestrý program, který měl naplnit mdlý a šedivý pozdní podzim v Bavorském a Českém lese opět životem,“ sdělila koordinátorka projektu Simona Fink, která se také ohlédla za tímto „Měsícem kultury a vzdělávání“.

Součástí čtyř tematických projektových týdnů byla bezplatná speciální výstava s umělci (mj. Jan Samec, Tomáš Kůs a Vít V. Pavlík) ze šesti okresů podél společné hranice, víkendový „Heimatfest“, bavorsko-český trh řemesel a specialit, kulinářské produkty a bezplatné historické prohlídky. Nechyběly ani „Den hudebního setkání“ s českými písničkami, kurz výroby nástrojů a koncertní večer s Václavem Fuksou a také literární „povídání u krbu“, na kterém Lída Rakušanová a Bernhard Setzwein četli ze svých děl na téma bavorsko-českého přátelství.

Díky novému krátkému projektu se jistě podaří navázat na přeshraniční aktivity z minulých let a pokračovat dále v oblasti cestovního ruchu, kultury a hospodářské oblasti bavorsko-českého příhraničí na další čtyři roky, a to  počínaje rokem 2023. Kromě okresu Regen v Bavorském lese hrají důležitou roli dvě informační centra společnosti ARBERLAND REGio GmbH v Plzni a v Českých Budějovicích, kde lze navázat přímý kontakt s potenciálními návštěvníky, partnery a poskytovateli služeb.

„Zájem o přeshraniční spolupráci je velký, již dnes se těšíme na vzájemná setkávání, akce a přeshraniční spolupráci,“ dodala Simona Fink.

Projekt „Živý listopad 2022“ byl financován Bavorským zemským ministerstvem financí a  vlasti, a to ve výši 53 032,50 eur podle nové dotační směrnice Förderrichtlinie BYCZFöR.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Šumavský Mouřenec zve na prohlídky, ale i na koncerty

Naplno se  rozjelo v šumavském kostele svatého Mořice nad Annínem další Mouřenecké léto. V rámci 12. ročníku …